Ekopark Wschodni to użytek ekologiczny znajdujący się w granicach Trzebiatowsko-Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego i rozciąga się od Podczela, Bagicza i kończy przed Sianożętami. Jest to ekosystem słonych mokradeł zwanych również Solnymi Bagnami o powierzchni około 385 ha. Występuje tu 149 gatunków ptaków z czego większość to gatunki lęgowe, a 15 z nich wpisane zostały na Czerwoną Listę Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce, zaś 64 na Listę Gatunków Zagrożonych na Pomorzu Zachodnim.
Wśród ptaków zamieszkujących lub odwiedzających Ekopark Wschodni są m.in.: żuraw, zimorodek, łabędź krzykliwy, bielik, bocian czarny, bocian biały, łabędź niemy, perkoz rdzawoszyi, czajka, gęś gęgawa. Do spotykanych tu gatunków flory należą: orlik pospolity, krwawnik kichawiec, rzeżucha łąkowa, kruszczyk rdzawoczerwony, wierzbownica błotna, szelężnik większy, rosiczka okrągłolistna, grążel żółty czy podkolan biały. Wśród ssaków spotkać tu można między innymi jenota, ryjówkę malutką i gronostaja.
Ekopark Wschodni to również miejsce gdzie żyją gady, ryby i płazy. Droga rowerowo-piesza prowadząca od Kołobrzegu przez Podczele aż do Ustronia Morskiego biegnie wzdłuż plaży i na kilkukilometrowym odcinku wzdłuż użytku ekologicznego. Na krótkim odcinku tej drogi, około 2 km od Kołobrzegu znajduje się punkt obserwacyjny i można obserwować ptaki pływające po mokradłach. Jest tu również wiata turystyczna chroniąca przed opadami.