Św. Jan urodzony ok. 1350 r. w Pomuku (dziś Nepomuk w Czechach, w kraju pilzneńskim) to patron nie tylko szczerej spowiedzi, rzek, mostów, ludzi tonących i orędownik podczas wodnych katastrof, to także patron ludzi związanych z wodą, a więc marynarzy, rybaków i ratowników morskich. Nic więc dziwnego, że jego figurę można też znaleźć w Ustce. Stoi obok budynku Stacji Ratownictwa Morskiego przy Trakcie Usteckich Marynarzy, Rybaków i Żeglarzy, będącym portowym przedłużeniem ul. Bohaterów Westerplatte (oficjalny adres SRM to ul. Bohaterów Westerplatte 16).
Wysoką na 2,5 m rzeźbę wykonał z jesionowego drewna słupski rzeźbiarz Antoni Wilma. Powstała w 2000 r. a zleceniodawcą był ksiądz Jan Giriatowicz, proboszcz parafii św. Jacka w Słupsku. W Ustce św. Jan Nepomucen pojawił się dopiero w 2007 r. Nie udało mi się ustalić, czy i gdzie stał wcześniej w Słupsku. Podobno były plany ustawienia figury nad Słupią, koło Baszty Czarownic , ale nie zgodziły się na to władze miasta.
W 2007 r. ksiądz Giriatowicz podarował rzeźbę Urzędowi Morskiemu w Słupsku i jeszcze w tym samym roku, w marcu, Jan Nepomucen stanął na falochronie wschodnim w Ustce. Odsłonięcia dokonał ówczesny minister gospodarki morskiej, Rafał Wiechecki. Po trzech latach, w sierpniu 2010 r. figura świętego została jednak przeniesiona na zachodnią stronę portu i ustawiona na cokole tuż obok nowo wybudowanej Stacji Ratownictwa Morskiego w Ustce. Ustąpiła miejsca usteckiej Syrence, ale w nowym miejscu bliżej mają do niej cumujący na nabrzeżu rybacy, no i oczywiście morscy ratownicy.