Prawdopodobna lokalizacja tej fabryki w Zgierzu u zbiegu ulic Wysokiej (obecnie 1 Maja) i Zegrzańskiej (obecnie ul. Dąbrowskiego). Niestety nie zachowała się do naszych czasów. W tej okolicy znajdują się budynki mieszkalne i nieczynne zabudowania fabryczne. Towarzystwo Akcyjne H.K. Kürzela w latach 1888-1892 wybudowało na tej nieruchomości magazyn towarów, suszarnię i trzypiętrową przędzalnię. Zwłaszcza gmach przędzalni wigonii sprawiał imponujące wrażenie.
Zatrudnionych było od 590 do 650 robotników. Produkowane wyroby zakładu rocznie osiągały wartość 1 mln. rubli. W 1895 r. przędzalnia Kürzela zaliczała się do 48 większych fabryk funkcjonujących w Zgierzu. Obok takich przedsiębiorstw m.in. jak: Borsta, Meyefhoffa, Ernsta, Bredschneidera, Zacherta czy Kuntzego. Towarzystwo Akcyjne Zgierskiej Manufaktury Bawełnianej istniejące od 1900 r. powstało z przekształcenia w spółkę akcyjną założonego w 1880 r. zakładu bawełnianego, będącego filią niemieckiego Towarzystwa Akcyjnego H.F.Kürzel w miejscowości Krimischav w Saksonii.
W tym miejscu przy ulicy Zegrzańskiej, przed 1914 r. funkcjonowała apretura i farbiarnia Cohna. Obecnie prywatny zakład "Mag - Rys"S.C. P.P.H.U. przy ul. 1 Maja 18 jest jedynym działającym na terenie dawnej fabryki Kürzela. Tylko na nielicznych fotografiach można podziwiać monumentalną zabudowę przędzalni.