Po zakupie działki u zbiegu ulic Łąkowej i Andrzeja w 1888 r.Teodor Tietzen wybudował przędzalnię, kotłownię oraz komin vis a vis zabudowań fabrycznych swojego teścia Franciszka Kindermana. Koleją rzeczy stanęła również willa gdzie ulokowano administrację. Do 1914 r. dobudowano wykończalnię, wilkownię (1900 r.), suszarnię oraz budynki gospodarcze. W willi przy ul. Łąkowej 1 Tietzen mieszkał aż do śmierci w 1939 r.
Dokuczliwe rekwizycje podczas I wojny światowej doprowadziły do kryzysu przedsiębiorstwa które nie mogło "stanąć na nogi". W 1928 r. zawiązano Spółkę Akcyjną będącą ukoronowaniem wcześniejszej umowy z Fabryką Firanek, Tiulu i Koronek "Szlenkier, Wydżga i Weyer S.A." z Warszawy. Od tego czasu firma pod nazwą "Przemysł Bawełniany Teodor Tietzen i S-ka". Zatrudnionych było 200 robotników, przy liczbie 5 urzędników. Po śmierci właściciela jego synowie, Alfred i Otto przejęli stery.
Podczas wojny zakład jako - "Baumwollindustrie Teodor Tietzen&C.O. Aktiengeselschaft". Byłe zakłady Tietzena znacjonalizowano jako P.Z.P.B. nr. 9 wraz z zakładami Kindermana. W 1946 r. po skomasowaniu Państwowe Zakłady Przemysłu Bawełnianego nr. 12. W 1963 r. w składzie Z.P.B. im. Szymona Harnama z dodanym później członem "RENA-KORD" pod adresem ul. Andrzeja Struga 78. Obecnie funkcjonują na tej posesji firmy prywatne.