Posesja przy ulicy Nawrot 10 od kilkunastu lat stojąca odłogiem w 1899 r. została zabudowana trzypiętrowym budynkiem tkalni dla Paula Ferdynanda. Architekt Ignacy Stebelski zaprojektował ów obiekt. Przedsiębiorca kilkanaście lat później w 1911 r. dobudował sklep z magazynem. Jak się można domyślić posłużył za punkt zbytu wyrobów jego firmy.
Podczas wojny światowej, rekwizycje przeprowadzane przez Rosjan i Niemców przyczyniły się do zatrzymania produkcji. Doszło do zaboru lokomobili, środków transportu i metali kolorowych. W latach 20 XX w. Paul Ferdynand ciągle figurujący jako właściciel nieruchomości i Fabryki Wyrobów Bawełnianych wydzierżawiał część pomieszczeń fabrycznych różnym podmiotom. Do takich zaliczało się trzech wspólników: Abram Ajzenberg, Zalman Rutenberg i Dawid Neuman. W tym okresie przyfabryczny sklep oferował wyroby galanteryjne. Prowadzeniem zajmowała się Matylda Kaiser, następnie jej córka Gertruda.
Po 1945 r. przewija się jeszcze nazwa mechanicznej tkalni Paula Ferdynanda w urzędowych aktach. Posesja teraz zarośnięta i zagrodzona.