W Niechorzu w pobliżu wejścia na plażę, obok pensjonatu „Karat” znajduje się swoisty pomnik foki. Skwer, na którym w listopadzie 2010 r. został on ustawiony nosi nazwę Placu Foki Depka.
Foka Depka urodziła się 16 lutego 2004 r. w fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. W dniu narodzin ważyła 13 kg i mierzyła 101 cm. Po ponad 4 miesiącach Depkę wraz z trzema innymi fokami przewieziono do Czołpina w Słowińskim Parku Narodowym i 24 czerwca 2004 r. wypuszczono do Bałtyku. Wcześniej na grzbietach fok, zamontowano transmitery satelitarne z elastycznymi antenami. Pozwoliło to na śledzenie ich obecności w wodach Bałtyku.
Po dotarciu do brzegów Danii i Niemiec nasza Depka wróciła na polskie wybrzeże i 18 lipca 2004 r. wyszła na plażę w Niechorzu, wzbudzając tym wielką sensację wśród plażowiczów. Obserwowano ją na plażach w różnych miejscowościach zachodniopomorskiego wybrzeża, ale najbardziej upodobała sobie Niechorze. Była niepokojona przez turystów, którzy chcieli sobie zrobić z nią zdjęcia. W sierpniu 2005 r., po miesięcznym pobycie jej w „szpitaliku” fokarium helskiego, przetransportowano Depkę do Niechorza na specjalnie przygotowane i odgrodzone od plażowiczów miejsce, gdzie miała spokojny azyl.
O miejscu pojawienia się jej w różnych miejscowościach donosili turyści wysyłając zdjęcia do Stacji Morskiej UG w Helu. Ostatnie zdjęcia jej są wykonane w Unieściu 26 sierpnia 2007 r. Prawdopodobnie opuściła Depka polskie wybrzeże; być może znalazła sobie partnera i zmieniła miejsce pobytu.
Foka Depka zaskarbiła sobie sympatię mieszkańców Niechorza i pobliskich miejscowości, również odwiedzających turystów i doczekała się jedynego (zapewne) pomnika. Projekt jego wykonał autor wielu pomników, artysta rzeźbiarz Robert Sobociński. Pomnik otoczony jest ławkami, na których przesiadują turyści, a z foką Depką robią sobie selfie.