W samym środku Puszczy Noteckiej, na terenie Nadleśnictwa Wronki, na rozstaju dróg do Leśniczówek Gogolice i Smolarnia, rosną sobie obok siebie, okazały świerk i skromny dąbek, a miedzy nimi stoi drewniany krzyż. W ich sąsiedztwie, przed II Wojną Światową znajdowała się wioska Gogolice, którą zamieszkiwało ponad 100 osób. Obecnie w tym miejscu zostały jedynie dwie chałupy. W jednej rezyduje wraz z rodziną leśniczy Maciej Grupa i mieści się tam również biuro Leśnictwa Gogolice. Druga jest chatą letniskową.
Jak wspomina leśniczy z Gogolic, od kiedy to zamieszkał w leśniczówce, czyli od 1998 roku, zawsze z sąsiadem, leśniczym Leśnictwa Smolarz, Piotrem Czerwińskim wraz rodzinami opiekowali się stojącym nieopodal krzyżem. Pod tym krzyżem leżał zarośnięty skromny i niepozorny kamień. Po oczyszczeniu go z osadu okazało się, że to nie jest byle jaki kamień.
Ten nieefektowny, granitowy kamień w tym miejscu leżący, ma wyryty dawno temu, bo w 1928 roku przepiękny napis, który dzięki interwencji leśników ponownie można było odczytać!!! Brzmi on „10 roczń. odrodz. POLSKI. 11.11.1928.” i upamiętnia odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Zmusza on do refleksji, gdyż mimo, iż został wykonany niezbyt profesjonalnie, wykuty ręcznie, świadczy o ogromnej miłości jego twórcy do ukochanej ojczyzny. To słowo „…POLSKI…” misternie wydłubane w kamieniu, wyróżnione znacznie większymi literami i podkreślone dużą czcionką pokazuje, jaką wartością była dla jego twórcy – POLSKA. Nie liczyła się cała reszta „…roczń odrodz…” - nawet błąd w słowie rocznica nie na znaczenia. Gdyż są to słowa mało istotne. Nic nie jest w stanie przysłonić szacunku i czci, jakimi darzył Ojczyznę wykonawca napisu Ze względu na jego wartość historyczną został on odnowiony, wgłębienia pokryto złotą farbą, a obok stanęły kwiaty.
Z czasem wokół krzyża i kamienia obaj leśniczowie wraz z rodzinami wspólnymi siłami postawili kamienny murek i odmalowali krzyż. Niestety, przechodzące tędy silne burze z nawałnicami wywróciły wkrótce krzyż marnując cały wysiłek włożony w prace. Podjęto trud odnowienia całości. W 2017 r. stanął nowy piękny krzyż, a kamień został odnowiony, tym razem profesjonalną ręką. Brali w tym udział pracownicy Leśnictwa Gogolice i Smolarnia oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Wronki Zbigniew Gzyl. Z błogosławieństwem proboszcza z parafii w Piłce doprowadzili ten pamiątkowy głaz do stanu, w jakim znajduje się w chwili obecnej. O samym kamieniu ani o jego twórcy, nic na razie nie wiadomo. Kto go wykonał? Czy z własnej inicjatywy czy też na czyjeś polecenie?
Można się domyślać kiedy powstał, ale tak naprawdę nie wiadomo, czy za jego zrealizowaniem nie kryła się jakaś większa myśl czy idea. Jeszcze bardziej interesujące jest pytanie jak to jest możliwe, że przetrwał on okres okupacji zarówno niemieckiej jak i sowieckiej? Czy ktoś go przechował w tych ciężkich czasach, czy też może specjalnie tak został ułożony, żeby napis był niewidoczny? Jak twierdzą jego odnowiciele, panowie, którzy przywrócili mu jego blask, ten kamień leżał tam od zawsze! Był zarośnięty trawą, częściowo zasypany, z nierzucającym się w oczy napisem, więc nikomu „niewłaściwemu” w oczy nie wpadł.
Uważając, że warto rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości również w jakiś sposób upamiętnić, postanowiono, iż w związku z tym jubileuszem położony zostanie obok tego tak ważkiego, acz skromnego kamienia, drugi. Ponieważ bardzo często dzięki determinacji i uporowi, marzenia się spełniają, w dniu 1.10.2019 roku z Okazji Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, dzięki staraniom różnych ludzi, głównie leśników, pod krzyżem na rozdrożu do Miał, Mężyka i Sierakowa, stanął drugi kamień. 10 razy większy od tego pamiątkowego, ponieważ czczono w tym okresie 100-Lecie przyłączenia tych Ziem do Polski, zatwierdzonych Traktatem Wersalskim, który podpisano 28 czerwca 1919 roku dzięki zwycięskim walkom w Powstaniu Wielkopolskim.
Na odsłoniętym, dużo większym, granitowym kamieniu przyniesionym przez lodowiec z dalekiej Skandynawii, umieszczono napis: „Wzorując się na naszych przodkach przypominamy Odzyskanie NIEPODLEGŁOŚCI w 100 Rocznicę Jej Odzyskania kwiecień 2019”. Poświęcony głaz, który od teraz zwraca większą uwagę na mniejszy pamiątkowy Kamień 10-lecia Niepodległości, udowadnia, że i dla obecnego pokolenia odzyskanie przez Polskę niezawisłości nie jest sprawą błahą. Pamiętamy o niej. Nie przechodzimy obojętnie obok tak ważnych dat. Dbałość o Kamień „10 Lecia”, a dzięki temu odkrycie jego pierwotnych cech, jak i posadowienie Kamienia „100 Lecia”, świadczy o otwartości leśników na sprawy kultury, pamięci narodowej, dbania i kontynuowania naszej historii i niezapominania o przeszłości.