Przebywając w Kotlinie Jeleniogórskiej warto wybrać się do Miłkowa, gdzie oprócz innych atrakcji (barokowy pałac , dwa kościoły, z których jeden jest malowniczą ruiną, ale za to oba otoczone są zabytkowymi cmentarzami, ruiny dawnej szubienicy ) znajduje się też Leśny Bank Genów, a przy nim piękne arboretum. Można je zwiedzać codziennie w godzinach 9.00 – 20.00. Wstęp jest bezpłatny.
Oficjalnie otwarty w grudniu 1995 r. Leśny Bank Genów sam w sobie jest instytucją wyjątkową. Powstał po prawdziwej klęsce ekologicznej lat 70. i 80. XX w., kiedy to spore połacie (15 tys. ha) karkonoskich i izerskich lasów zostały całkowicie zniszczone przez kwaśne deszcze. W banku przechowywane są zasoby genowe drzew lasotwórczych, krzewów i roślin zielnych, a od 2018 r. także niektórych zwierząt (np. żubra) – zarówno w chłodniach (od minus 10 do minus 20 stopni Celsjusza), jak i w zbiornikach kriogenicznych wypełnionych ciekłym azotem.
Arboretum zaczęto tworzyć zaraz po uruchomieniu Leśnego Banku Genów (LBG); dziś zajmuje obszar 15 ha i jest wspaniałym miejscem na spacery. W centralnym punkcie stoi pomnik jednego z jego pomysłodawców - Wojciecha Fondera (1949 – 2012), jest też kamień poświęcony pamięci innego leśnika – Henryka Cybulskiego. Cały teren podzielony został na kilka części - leśną (kolekcje sosen i świerków, jodeł, sosen, brzóz, klonów, jarzębów, itd.), botaniczną (krzewy, byliny i rośliny zielne i miododajne, na skalniaku zagrożone rośliny górskie) i zachowawczą (archiwa klonów różnych gatunków drzew wyhodowanych za pomocą szczepienia; są to wierne kopie roślin macierzystych – np. pomnikowych cisów czy sosny zwyczajnej z Puszczy Augustowskiej). Tę ostatnią część śmiało można nazwać żywym bankiem genów.
Duża część arboretum ma charakter parkowy, są tu ławeczki, staw z liliami wodnymi, zakątek poświęcony leśnym barciom, ścieżka zmysłów (interaktywna pomoc naukowa dla dzieci), przy jednej z alejek wyeksponowano też fragment skamieniałego drzewa. Przy wielu drzewach znajdują się tabliczki upamiętniające ważne wydarzenia, a na całym terenie ustawiono wiele tablic informacyjnych. Na planie Arboretum Leśnego Banku Genów Kostrzyca dokładnie widać, z jaką różnorodnością roślin możemy się tutaj spotkać, a spacer na przełomie maja i czerwca pozwala dodatkowo zachwycić się wielobarwną, aromatyczną kolekcją różaneczników i azalii.
Dojazd do Arboretum Leśnego Banku Genów Kostrzyca drogą powiatową nr 2741 D w kierunku Karpacza (w Karpaczu jest to ul. Wielkopolska). Adres: Miłków 300. Brama wejściowa może być zamknięta, ale wystarczy zadzwonić domofonem. Na terenie LBG znajduje się spory parking oraz cztery dwuosobowe pokoje gościnne .