Pomiędzy wsiami Leszcz, a Zamek Bierzgłowski w dolinie, gdzie płynie strumyk, znajduje się urokliwe miejsce Wąwóz Leszcz. Od każdej z tych wsi prowadzą strome ścieżki otoczone wysokimi skarpami. Na samym dole znajduje się kamienny mostek oraz ławki i stoliki do rekreacji i biwakowania. Prowadzi tutaj zielony turystyczny szlak pieszy.
Przedzierając się na południe wzdłuż strumyczka możemy dotrzeć do bardziej dzikiej części wąwozu, która tutaj stała się doliną (ścieżka jest zarośnięta), a dalej do grodziska średniowiecznego, wyżynno-owalnego, czynnego w XIV wieku. Kierując się na zaś północ od mostku dotrzemy do ścieżki rowerowej Toruń – Raciniewo (Unisław) i a dalej przecinając ją - do miejscowości Łubianka.
Wieś Leszcz była wzmiankowana w 1311 roku jako folwark, miejsce rodzinne rodu Leskich. Z rodziny tej wywodził się biskup chełmiński Stanisław Wojciech Leski, odrynariusz w latach 1747-58. Na akcie erekcyjnym Związku Pruskiego w 1440 roku jako świadek jest wymieniony Otto z Heselecht (Leszcza).
We wsi Zamek Bierzgłowski znajduje się krzyżacki zamek.