Najstarszą budowlą w Grębocinie jest gotycki kościół pw. Św. Barbary, wzniesiony na przełomie XIII/XIV w. w obrębie wsi Stary Grębocin. Wieżę dobudowano około połowy XIV wieku, a w 1687 r. odbudowano go i przebudowano po wojnach szwedzkich.
W latach 1565–1945 był kościołem ewangelickim. W XVII w. był miejscem sporów religijnych na tle własnościowym, kiedy to biskup chełmiński Kazimierz Opaliński zajął dwa kościoły luterańskie w Grębocinie i w Rogowie jako pierwotnie katolickie... Taka gwałtowna reakcja biskupa i katolickiej szlachty musiała być stonowana przez mediatorów – kościoły wróciły do luteranów, natomiast Toruń zobowiązał się odbudować dwa inne kościoły katolickie w Rychnowie i Orzechowie.
W latach 20. XX w. świątynia została pozbawiona funkcji sakralnej. W latach 80. XX w. uległa dewastacji. Remontowana od roku 1998, obecnie mieści Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa.
Przy kościele znajduje pozostałości po nieczynnym cmentarzu ewangelickim.
Ciekawostka: jest to jeden z dwóch kościołów (drugi jest w miejscowości Wronie koło Wąbrzeźna), które w chwili obecnej nie pełnią funkcji sakralnej - na około ponad 50 wiejskich gotyckich kościołów znajdujących się na Ziemi Chełmińskiej.