Pierwsza synagoga w Brzezinach została zbudowana w latch 70. XVIII w. Jako budulca użyto drewna. Sto lat później uległa zniszczeniu wskutek pożaru który ją strawił w 1875 roku. W tym okresie w mieście od początku lat 60 XIX w. dominowała ludność żydowska. Decyzja o budowie nowej świątyni zapadła w 1885 r.
W 1893 r. na działce przy ul. Bożniczej (obecnie Berka Joselewicza 1) zwanej także Żydowską stanęła murowana synagoga, jedna z najpiękniejszych w środkowej Polsce. Autorem projektu był arch. Ignacy Markiewicz. Przez ten okres Żydzi zmuszeni byli do modlitwy w domach prywatnych. Koszt budowy wyniósł 15 244 rubli. Przedsiębiorczy Żydzi odsprzedając 300 miejsc siedzących w bożnicy obniżyli nieco koszty. W latach międzywojennych został przeprowadzony jej remont.
9 listopada 1939 r. Niemcy podpalili synagogę. W roli kozła ofiarnego miejscowy rabin Zelman Borensztajn, który został o ten czyn posądzony przez Niemców. Został aresztowany wraz ze starszymi gminy, zaś na ludność żydowską nałożono kontrybucję w wysokości 10 tys zł. (później zmniejszoną o połowę). Aresztowani zostali potem wywiezieni do obozu zagłady. Akcją kierował Erwin Bach, który dowodził miejscowym Selbstschutzem tzn. paramilitarną organizacją brzezińskich Niemców. Jakiś czas potem synagogę wysadzono w powietrze. Gruzowisko jeszcze kilkanaście lat po wojnie pozostawało nieuprzątnięte.
W latach 50. XX w. Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Brzezinach urządziło w tym miejscu zieleniec. Obecnie mieści się tutaj skład materiałów budowlanych.