Jeden z najstarszych domów w Brzezinach wybudowano w 1893 r. dla Szlamy Silskiego na rogu ówczesnych ulic Górki (obecnie ul. Traugutta) i ul. Bożniczej (obecnie ul. Berka Joselewicza 2). Plany sporządził arch. Jan Wołkowski. Kilkanaście lat później nadbudowano drugie piętro (1903 r.). Autorem planu przebudowy okazał się znany architekt powiatowy Karol Kleiber.
Właściciel kamienicy reb Szlama Silski (ur. 20 stycznia 1844 r.) który dorobił się na produkcji szali modlitewnych cieszył się opinią niezwykle zamożnego i bogobojnego Żyda. Dał się poznać jako darczyńca ziemi pod kirkut miejscowemu kahałowi. Pełnił m.in. funkcję dozorcy gminy żydowskiej.
Kamienica zwana również "Domem rabina" mieściła także cheder (szkoła żydowska mieszcząca się w przybudówce - obecnie rekonstruowanej). Obszerne mieszkanie na pierwszym piętrze zajmował przed wybuchem wojny rabin Zalman Borensztajn.
W dniu 10 maja 1990 r. na elewacji kamienicy została umieszczona pamiątkowa tablica, autorstwa Jerzego Kołodzieja. Z napisami w językach: polskim, hebrajskim i angielskim o treści "Pamięci męczeństwa i zagłady 6000 żydów brzezińskich przez niemieckiego okupanta w latach 1939-1945".
Ciekawostka: Na framudze zdewastowanych drzwi od strony ulicy Berka Joselewicza można dostrzec ślad po umieszczonej tutaj mezuzie. Mezuza tzw. "Słupek drzwi" to bardzo charakterystyczny dla wyznawców judaizmu przedmiot religijny. Są to dwa fragmenty Tory, a konkretniej Księgi Powtórzonego Prawa, naniesione na pergamin i zamknięte w pojemniku np. drewnianym, metalowym lub szklanym. Tradycyjnie zawiesza się mezuzę na prawej zewnętrznej framudze drzwi, a każda wchodząca do budynku osoba powinna jej dotknąć ręką. Zdarza się również, że całowana jest dłoń, która ma tego dokonać lub już to uczyniła.