Dzisiejsze krakowskie osiedle Wola Duchacka była niegdyś bardzo dużą podkrakowską wsią. Lokowana na prawie magdeburskim w 1364 r. przez Kazimierza Wielkiego otrzymała przywilej wolnizny, czyli kilkuletniego zwolnienia ze zobowiązań na rzecz właściciela wsi, co miało to przyciągnąć nowych osadników. Stąd też jakże popularna w wielu rejonach Polski nazwa Wola.
Założycielem i pierwszym właścicielem wsi był znamienity rycerz Otton z Pilczy herbu Topór, starosta ruski i sandomierski, wojewoda sandomierski, generał wielkopolski i bliski współpracownik króla Kazimierza. Nie mniej zacną postacią była jego żona Jadwiga z Melsztyna herbu Leliwa, kasztelanówna krakowska, matka chrzestna króla Władysława Jagiełły. Owocem tego związku była jedyna córka i spadkobierczyni ogromnego majątku (miłośnicy historii na pewno już wiedzą!) – najbogatsza panna młoda średniowiecznej Polski, trzecia zona Władysława Jagiełły, królowa Polski – Elżbieta z Pilczy Granowska. Tym samym, Wola wsią była nie byle jaką.
Po śmierci Ottona, wdowa Jadwiga darowała Wolę zakonnikom ze Szpitala Ducha Świętego popularnie zażywanych duchakami. Stąd też drugi człon nazwy wsi. Zakonnicy władali Wolą do poł. XIX w., kiedy to przeszła w ręce prywatne. Nowy właściciel nazwiskiem Starowiejski w 1850 r. założył zespół dworski z parkiem krajobrazowym w miejscu dawnych wiejskich stawów. Za bazę posłużył stary dwór z XVIII wieku.
Kolejnymi właścicielami byli Szarscy a od 1925 r. Bemowie. Znana z otwartości na mieszkańców wsi Stanisława Bemowa nazywana była „Matką Woli Duchackiej”. W 1939 r. nowy dwór nabył Adam Okrutniewicz, który był właścicielem do końca wojny. Jak to zwykle po wojnie bywało, ludowa władza odebrała dwory ich właścicielom. W nowym dworze zadomowił się Urząd Bezpieczeństwa a następnie zorganizowano w nim bibliotekę i istniejące do dziś przedszkole. Stary dwór był nadal zamieszkiwany przez dawnych właścicieli, którym dokwaterowano nowych lokatorów. Po tym jak został opuszczony w 2013 r. stopniowo popadł w ruinę i taką do dziś, niestety, pozostaje.
Dwór jest własnością miasta Kraków. Dawny, zdziczały parku krajobrazowy został prze miasto wykupiony i zrewitalizowany i służy dziś mieszkańcom Woli Duchackiej