Przez całe wieki, w cieniu potężnego zamku Firlejów w Janowcu rozwijało się położone u stóp wzgórza miasteczko. Miasto było prywatne - należało do właścicieli zamku i od zamku było uzależnione. Uzależnienie było tak duże, że wraz z upadkiem zamku w XIX wieku rozpoczęła się stagnacja i stopniowe ubożenia Janowca. Kolejno znikały budowle świadczące o jego dawnej świetności - drewniany ratusz, kościół św. Cecylii, kaplica św. Rocha, miejscowy browar.Dzieła zniszczenia dokonały dwie światowe wojny. w 1944 roku miasto było ruiną.
Przy powojennej odbudowie miasta udało się zachować historyczny układ urbanistyczny, dzięki czemu część centralna miasteczka znalazła się w rejestrze zabytków. Poprzez symbiozę zachowanych zabytków, odbudowanych z miejscowego wapienia domów oraz niesamowitych plenerów przełomu Wisły udało się stworzyć wyjątkowy klimat przyciągający do Janowca rzesze turystów. Klimatu tego dopełniają punkty gastronomiczne serwujące miejscową kuchnię, takie jak bardzo wysoko oceniana rodzinna restauracja “Maćkowa Chata”.
Aby przybliżyć historię miasta, miejscowe władze zorganizowały szlak spacerowy nazwany “Retrospekcyjnym spacerem po Gminie Janowiec”. Rozstawione w różnych częściach gminy tablice informują o nieistniejących już budowlach z czasów świetności miasta. Można dzięki nim zobaczyć gdzie stał kościół św. Cecylii, żydowska bożnica i cmentarz, dwory w Janowicach i Oblasach, jak zmieniał się cmentarz parafialny oraz w którym miejscu funkcjonowała przeprawa przez Wisłę. Tablice zawierają też bardzo obszerne informacje o wskazywanych obiektach.
Więcej o “retrospekcyjnym spacerze” można doczytać na stronie internetowej Gminnego Ośrodka Kultury.