Dawne Arnsdorf a dzisiejsze Lubomino, to stosunkowo duża wieś gminna położona przy drodze wojewódzkiej nr 507. Pierwsze spisane wzmianki o tym miejscu pochodzą z 1308 roku, kiedy to biskup warmiński Eberhard z Nysy wystawił akt lokacji. Jak na status wiejski to miejscowość ta bogata jest w zabytki historyczne: gotycki kościół parafialny wraz z odrębnym cmentarzem i nagrobkami z XIX wieku, kaplica Świętego Rocha czy też sama zabudowa.
Jak przystało na ten historyczny region odnajdziemy w Lubominie również tradycyjne warmińskie kapliczki i to w wyjątkowo dużej liczbie. We wsi i okolicach jest ich aż siedemnaście, zlokalizowane w centrum, na koloniach, na posesji prywatnej i przy licznych drogach dojazdowych. Pochodzą one z I połowy XIX wieku i początku wieku XX. Znaczna ich część jest utrzymana w powszechnym i prostym typie budowli charakteryzującym zwartą bryłą o gładkich i pobielonych ścianach, z jedną lub dwiema wnękami w elewacji frontowej a całość nakryta dwuspadowym dachem.
Bardzo ciekawym przykładem jest kapliczka otoczona lipami przy drodze do Karbowa, datowana na 1850 rok. Reprezentuje dość rzadki typ budowli z wysoką wnęką i wejściem do środka, obecnie okratowane.
Kapliczki powstałe w późniejszym okresie charakteryzują się smukłą bryłą, odmiennym kształcie wnęk i zastosowanym bogactwem detalu. Odnajdziemy też typowe przykłady dla tego regionu, czyli kapliczki murowane z czerwonej cegły licowej o cechach neogotyckich. Większość kapliczek jest w dobrej kondycji, sześć z nich wpisano do rejestru zabytków.