Pierwsze pisemne informacje o tej niewielkiej wsi pochodzą z 1285 roku gdyż 20 kwietnie tegoż roku biskup warmiński Henryk Fleming nadał prawo własności tej wsi rodowi Kalksteinów, stąd dawna nazwa niemiecka Kalkstein. Wapnik to niewielkie ciche miejsce, położone na uboczu drogi wojewódzkiej nr 507. Nad wsią zdecydowanie góruje filialny kościół wybudowany w roku 1923, ale innym godnym uwagi elementem architektury sakralnej jest siedem kapliczek.
Rozlokowane są wewnątrz miejscowości i okolicach, datuje się je na czas od drugiej połowy XVIII wieku do początku wieku XX. Najstarsza z nich i chyba najciekawsza położona jest przy polnej drodze, na północny zachód od wsi. Cechuje ją urokliwe otoczenie grabów bardzo typowe dla takich budowli, niestety do naszych czasów nie zachowały się wszystkie.
Architektura kapliczki wyróżnia ją również od pozostałych, tynkowana o charakterystycznej strukturze architektonicznej z fasadą o trójkątnym szczycie przysłaniającym nieco węższą i niższą apsydę z tyłu. Fasada frontowa nakryta dachem dwuspadowym, apsyda - połową stożka. Elewacja podzielona gzymsami na trzy kondygnacje, w każdej z nich niewielka nisza zamknięta łukiem.
Pozostałe kapliczki przedstawiają bardzo podobny styl, wybudowane z czerwonej cegły licowej na rzucie prostokąta, na cokole, o jednorodnej bryle w większości nakrytej dwuspadowym dachem. Rozróżnia je ilość i rodzaj frontowych niszy oraz bocznych wnęk, część z nich tynkowana. Kapliczki przedstawiają różny stopień zachowania i opieki, trzy z nich wpisano do rejestru zabytków.