Willa “Węgierska Korona” stojąca przy ul. Bulwarze Dietla w Krynicy-Zdroju jest typowym przykładem stylu “uzdrowiskowego”, charakterystycznego dla pensjonatów budowanych na przełomie XIX i XX. Z racji wzorowania się na budynkach z rejonu z Alp styl ten nazywany był również tyrolskim lub szwajcarskim. W polsce pojawiał się nie tylko w kurortach górskich ale również w innych uzdrowiskach, jak choćby Nałęczów. Budynki tego typu charakteryzowały się przede wszystkim bogato zdobionymi gankami, balkonami i werandami.
Willa “Węgierska Korona” została wybudowana ok. 1880 roku, czyli okresie najbardziej dynamicznego rozwoju Krynicy. W tym samym czasie powstawały inne reprezentacyjne pensjonaty m.in. wzdłuż rzeczki Kryniczanki. Pierwszą właścicielką willi była Felicja Seidler. W 1898 roku wille nabył zamożny Kryniczanin Erazm Dutkiewicz, właściciel innych pensjonatów “Alpejska” i “Wawel”. W rękach rodziny Dutkiewiczów budynek był do roku 1929. Do II wojny światowej budynek istniał w niezmienionej formie i był wykorzystywany jako pensjonat dla kuracjuszy.
Po wojnie zostało rozbudowane zaplecze budynku. Obecnie na parterze funkcjonuje włoska restauracja. Budynek ma konstrukcję drewnianą, zrębową, oszalowaną. Składa się z dwóch kondygnacji, piwnicy i użytkowego poddasza. Na uwagę zasługują ażurowe zdobienia przestrzeni podokapowych nad werandą i balkonami. Budynek został wpisany do rejestru zabytków w 1972 roku.