Willa “Biały Orzeł” stojąca przy ul. Bulwarach Dietla 7 w Krynicy-Zdroju jest rekonstrukcją jednego z pierwszych krynickich pensjonatów przeznaczonych dla kuracjuszy. Był to budynek będący przykładem wczesnego stylu “uzdrowiskowego”, charakterystycznego dla pensjonatów budowanych na przełomie XIX i XX.
Pierwsza Willa Białego Orła została wybudowana w roku 1857, czyli na początku całorocznego funkcjonowania uzdrowiska. Budynek został wybudowany dla Kazimierza Babla, który wraz z żoną Rozalią oraz synem Bronisławem byli pierwszą polską rodziną osiadłą na stałe w Krynicy. Willa została rozbudowana ok. 1885 roku przez spadkobiercę - Bronisława Babla, człowieka bardzo dla Krynicy zasłużonego i późniejszego naczelnika gminy. W czasie wojny budynek został zagrabiony przez Niemców, którzy urządzili w nim sanatorium dla żołnierzy.
Po wojnie willa co prawda formalnie wróciła do dawnych właścicieli jednak była pod przymusowym zarządem Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. W budynku urządzono mieszkania komunalne zaś na parterze funkcjonowała znana jeszcze z okresu przedwojennego kawiarnia “Murzynek”. W willi mieszkał m.in. dr. Julian Zawadowski, naczelny lekarz uzdrowiska i pierwszy powojenny burmistrz Krynicy.
Pierwszy, drewniany budynek rozebrano w 1998 roku i odtworzono z materiałów ogniotrwałych - cegły i betonu. Elewacje zostały pokryte szalowaniem identycznym z oryginalnym. Budynek został wpisany do rejestru zabytków w 1972 roku.