Na Kurpiowszczyźnie przez wieki wydobywano bursztyn i to tu, a nie nad morzem, najwięcej go pozyskiwano. Drobny, pokruszony bursztyn, zmieszany z ziołami i jagodami jałowca, wykorzystywany był w kościołach jako kadzidło. Od tego ponoć pochodzi nazwa wsi.
Bardzo bogaty folklor kurpiowski, jeszcze pół wieku temu żywy w całym regionie, dziś skupia się głównie w dwóch ośrodkach - Kadzidle i Myszyńcu. Skarbnicą tego folkloru jest działający w Kadzidle od 1947 roku Zespół Pieśni i Tańca "Kurpianka". Część pieśni z jego pierwszego programu wykorzystał Tadeusz Sygietyński, tworząc w 1949 r. Państwowy Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze". Od wielu lat stałą pozycją repertuarową "Kurpianki" jest "Wesele na Kurpiach" - widowisko w trzech aktach ze śpiewami i tańcami. Spektakl odbywa się co roku w trzecią niedzielę czerwca. Można wówczas skosztować potraw regionalnych, a nawet zatańczyć z panną młodą.
Inną atrakcją Kadzidła jest Zagroda Kurpiowska. W skład tego miniskansenu wchodzą chałupa szerokofrontowa, spichlerz oraz stodoła z wozownią i drwalnią. Budynki wyposażone są w eksponaty, używane na co dzień przez dawnych mieszkańców Puszczy Zielonej. W zagrodzie odbywają się też warsztaty i lekcje muzealne z różnych dziedzin twórczości ludowej. Aby przybliżyć turystom tradycje regionu, urządzane są również spotkania z twórcami kurpiowskimi: "Śladami Kurpiów" i "Niedziela Kadzidlańska".