Wrocławski Ratusz jest bardzo ciekawym miejscem. Kryje bowiem dwie niespodzianki - jedną w swoim najwyższym punkcie, drugą na samym dole. W nakrytej renesansowym hełmem wieży, która ma wysokość 67 m, znajduje się najstarszy w Polsce dzwon zegarowy. Jego mechanizm jest regularnie czyszczony oraz konserwowany i aż szkoda, że nie jest ogólnie udostępniony do zwiedzania. W podziemiach natomiast działa słynna Piwnica Świdnicka, która uznawana jest za najstarszą restaurację w Europie. Dawniej spotykali się tu przy piwie mieszkańcy miasta: kupcy, rzemieślnicy, studenci. Do legend przeszły tutejsze zabawy i bójki, trzeba tu jednak zajrzeć ze względu na klimat i wystrój przypominający tamte czasy.
Sam Ratusz to nie tylko wspaniała budowla, ale jeden z symboli Dolnego Śląska, a także serce życia kulturalnego. Stoi pośrodku pięknie odrestaurowanego Rynku z kolorowymi kamienicami. Stylowe wnętrza Ratusza są obecnie siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Wrocławia i często goszczą renomowane wystawy rzeźby, malarstwa i fotografii. Znaczną część piętra zajmuje trójnawowa Wielka Sala, której sklepienie ozdobione jest 161 rzeźbionymi zwornikami. Tutaj, zgodnie z tradycją z dawnych wieków, przyjmowane są ważne osobistości odwiedzające miasto. W Ratuszu gościli m.in. papież Jan Paweł II i królowa Holandii Beatrix.
W najstarszej w budynku Sali Mieszczańskiej znajduje się obecnie galeria znanych wrocławian. Stoją tu popiersia takich sław jak Karl von Holtei, Edyta Stein, Max Born czy Gerhart Hauptmann. Z Sali Mieszczańskiej przechodzi się dalej m.in. do Sali Sądowej i Izby Rady.
Budynek ratusza, perła świeckiej architektury gotyckiej w Europie, powstawał etapami od XIII do XVI w. Dziś jego najlepiej rozpoznawalną częścią jest wschodnia, bogato zdobiona elewacja. Z tej strony stoi też miejski pręgierz, najpopularniejsze chyba we Wrocławiu miejsce spotkań.