Hoczew Fredrów
W XVIII w. właścicielem wsi Hoczew został Jacek Fredro - ojciec komediopisarza Aleksandra Fredry. W 1774 r. rodzina Fredrów wybudowała tu m.in. murowany barokowy kościół św. Anny, który służy wiernym do dziś oraz dwór, całkowicie spalony pod koniec II wojny światowej. W miejscowości zachowały się także ruiny starej karczmy, kiedyś nazywanej Kazimierzówką, bo, jak twierdzili mieszkańcy, gościł tu kiedyś sam Kazimierz Wielki! Budynek jest wprawdzie objęty ochroną konserwatorską, ale brakuje środków na jego rekonstrukcję.
Podobno w jednym ze swoich poematów karczmę opisał Aleksander Fredro, a na rękopis tego utworu natrafił w XX w. pan Zdzisław Pękalski porządkując strych plebanii hoczwiańskiego kościoła. Pan Pękalski jest właścicielem Autorskiej Galerii Sztuki oraz Izby Regionalnej w Hoczwi, gdzie pełni rolę przewodnika i kustosza. Jest znanym w regionie malarzem, rzeźbiarzem, grafikiem i poetą, od wielu lat zafascynowanym Bieszczadami.
Kościół w Nowosiółkach
W odległości kilku kilometrów od Hoczwi znajduje się wieś Nowosiółki, gdzie stoi niezbyt piękny, ale sławny w całej okolicy kościół. Został wzniesiony w sobotę, 2 sierpnia 1975 r. w ciągu jednej nocy! Mieszkańcy nie dostali pozwolenia na wybudowanie świątyni, więc zdecydowali się działać w tajemnicy przed lokalnymi władzami. Posadzili przy drodze pole kukurydzy i gdy ta urosła na odpowiednią wysokość, w odległości ok. 30 m od szosy wylali fundamenty pod niewielki kościółek. Potem - w pełnej konspiracji, pod osłoną mglistej bezksiężycowej nocy i tylko przy świetle kieszonkowych latarek - złożyli budowlę z drewnianych części, które przedtem przygotowali w swoich gospodarstwach. Jak po dziś dzień twierdzi okoliczna ludność, miejscowy milicjant, który przypadkiem usłyszał o bezprawnych planach, odgrażał się, że nie dopuści do ich realizacji, że "zrobią to po jego trupie". Traf chciał, że właśnie tej nocy, kiedy mieszkańcy wznieśli budynek, został śmiertelnie ranny podczas milicyjnej akcji w terenie. I tak jego groźbie stało się zadość…
W Nowosiółkach można wstąpić do prywatnego Muzeum Przyrodniczo-Łowieckiego Knieja z ciekawą ekspozycją przyrodniczo-łowiecką.
Autorska Galeria Sztuki Zdzisława Pękalskiego w Hoczwi tel. 013 469 42 87
Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie "Knieja" w Nowosiółkach tel. 013 469 41 85, 0 609 474 783.