Każdy rękopis ma piętno indywidualnego wysiłku twórczego. Gdy porównamy kilka odpisów tego samego utworu, między poszczególnymi egzemplarzami zauważymy znaczne różnice - właśnie z tego powodu są one dziełami jedynymi w swoim rodzaju, mają wartość unikalną i traktuje się je z wielką pieczołowitością. Przeważnie dzieła sztuki rękopiśmiennej przechowywane są w magazynach uniwersyteckich i narodowych bibliotek, a czytelnikom udostępniane są jedynie mikrofilmy. Z inną sytuacją spotkamy się w Prywatnym Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta przy ul. Pankiewicza 1.
To bardzo ciekawe i niezwykłe "skryptorium" powstało 20 lat temu z inicjatywy pana Tadeusza Modrzejewskiego, który z wykształcenia jest tkaczem, a z zamiłowania znawcą literatury, malarzem i rzeźbiarzem. Nie otrzymuje stałej pomocy z Urzędu Miasta ani z innych źródeł. Jest jednocześnie właścicielem, pracownikiem i kustoszem muzeum. Prezentuje własnoręcznie przez siebie przepisane i ilustrowane prace polskich pisarzy. Najważniejsze wydają się powieści noblisty Władysława Reymonta, którego kierownik tej uroczej placówki uważa za swojego mistrza, a jego utwory najbardziej ceni.
W swoich zbiorach ma również inne książki należące do kanonu polskiej literatury pięknej. Wśród nich można zobaczyć m.in. Starą baśń Józefa Ignacego Kraszewskiego, Pana Tadeusza Adama Mickiewicza oraz Krzyżaków Henryka Sienkiewicza. Łącznie ta niezwykła kolekcja liczy 92 woluminy. Zbiory rękopiśmienne w Polsce właściwie nie zawierają pozycji napisanych po polsku, gdyż w XV w., gdy zaczęto pisać w ojczystym języku (wcześniej używano łaciny), powszechne stało się już wykorzystanie maszyn drukarskich. Tym bardziej oryginalne, niezwykle pracochłonne i czasochłonne hobby pana Modrzejewskiego zasługuje na szczególne uznanie. To jego osobisty wkład w zachowanie polskiego piśmiennictwa i popularyzowanie sztuki rękopiśmiennej.
Prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta ul. Pankiewicza 1