W dobie planowej gospodarki PRL-u zamierzano z malutkiego Kletna utworzyć duży ośrodek wypoczynkowy i centrum sportów zimowych, prawdziwe sudeckie Zakopane. O planach dawno zapomniano, ale los postanowił widać wyróżnić urocze Kletno.
Jesienią 1966 r., gdy opadł pył po rutynowo przeprowadzanym strzelaniu w kamieniołomie marmurów Kletno III, oczom załogi ukazał się otwór do wnętrza ziemi. W ten sposób odkryto największą jaskinię w Sudetach. Nazwano ją Jaskinią Niedźwiedzią z uwagi na licznie znajdowane w namuliskach kości dawnych jej mieszkańców, niedźwiedzi jaskiniowych. Bezprecedensową w owych czasach była decyzja zamknięcia kamieniołomu i objęcia jaskini ochroną w ramach utworzonego w 1977 r. rezerwatu przyrody. 6 lat później Jaskinię Niedźwiedzią otwarto dla turystów. Długość przebadanych podziemnych korytarzy to 2,5 km, ale ich eksploracja nie została jeszcze zakończona. Układają się na trzech piętrach połączonych kominami. Turystów wpuszcza się tylko do części korytarzy i sal piętra środkowego. Badacze i speleolodzy mają dostęp do najciekawszych miejsc w piętrze dolnym jaskini. Znajduje się tam największa z dotąd odkrytych Sala Szampańska o wysokości 50 m!
Jaskinia Niedźwiedzia została objęta ochroną, zanim mogli się do niej dobrać kolekcjonerzy i rabusie. Słynie ze świetnie zachowanych efektownych form naciekowych, które tworzyły się przez tysiące lat, i które warto zobaczyć. Z węglanu wapnia, czyli kalcytu wytrącanego z krążących pod ziemią wód, powstały przepiękne stalaktyty i stalagmity, draperie, kaskady, tarasowate wapienne pola ryżowe i misy martwicowe.
Jaskinię Niedźwiedzią zwiedza się od kwietnia do listopada. Zimą dla dobra żyjących w niej nietoperzy pozostaje nieczynna. Uprzedzamy, że o możliwość zwiedzenia najpiękniejszej polskiej jaskini trzeba się zatroszczyć kilka tygodni wcześniej. Dbałość o nienaruszenie mikroklimatu podziemi powoduje ograniczenia ich dostępności dla turystów.
Jaskinia Niedźwiedzia zaprasza codziennie z wyjątkiem poniedziałków i czwartków, od lutego o kwietnia i od września do listopada w godz. 10.00-17.40, a od maja do sierpnia w godz. 9.00-16.40. Rezerwacji biletów można dokonać telefonicznie, tel. 074 814 12 50