Na Przełęczy Srebrnej, ponad miasteczkiem Srebrna Góra, Prusacy wybudowali w latach 1765-1777 potężną twierdzę, uchodzącą wówczas za niezdobytą. Jej obronne walory potwierdziło nieskuteczne francuskie oblężenie w 1807 r. Trzon twierdzy stanowiły cztery bastiony zwane donżonem, uzupełnione kilkoma fortami rozlokowanymi w jego najbliższej okolicy oraz po drugiej stronie przełęczy. Srebrnogórski donżon warto zobaczyć, bo uważany jest za jeden z większych tego typu obiektów w Europie. W trakcie zwiedzania można zajrzeć do nieco zrujnowanych fortecznych kazamat, obejrzeć militaria zgromadzone na dziedzińcu, ale przede wszystkim należy wyjść na wały donżonu, skąd rozciąga się wspaniały widok.
Twierdza, opuszczona przez wojsko po 1867 r. dość długo służyła jako więzienie. W czasie II wojny światowej Niemcy zorganizowali tu karny obóz jeniecki. Mimo skrajnie niekorzystnego, górskiego położenia oflagu jeńcy podejmowali próby ucieczek. Brawurowego wyczynu dokonało trzech polskich oficerów, którzy po ucieczce z twierdzy dotarli do ośrodków formowania armii polskiej na Bliskim Wschodzie.
Od niedawna przy twierdzy działa Centrum Turystyki Niekonwencjonalnej. W wyniku jego działań zmienia się dotychczasowe surowe oblicze miejsca. Wesoło bywa tu 1 maja w czasie pochodów-happeningów. Warsztaty bębniarskie czy teatralne są atrakcją przyciągającą młodych ludzi z całej Polski. Srebrna Góra - Forteczny Park Kulturowy od kwietnia do października zaprasza turystów w godz. 9.00-18.00 (w weekendy do 19.00). Poza sezonem w godz. 10.00-16.00 (tel. 74 818-00-99).