Około 1320 r. czarnkowskiemu wójtowi urodził się syn Jan. Odbył on studia prawnicze, a ponadto samodzielnie posiadł znaczną wiedzę historyczną. Doświadczenie polityczne, zdobyte w Meklemburgii, na dworze biskupa szwerińskiego Andrzeja z Wiślicy (1348-1356) oraz podczas posłowania do Awinionu jako wysłannik biskupów poznańskiego i włocławskiego (1362-1366), zaowocowało uzyskaniem w 1366 r. stanowiska podkanclerzego Królestwa przy Kazimierzu Wielkim. Od 1370 r. Jan z Czarnkowa zaczął pisać Kronikę, w której przedstawił wydarzenia wagi państwowej.
Jego Kronika, obejmująca lata 1333-1387, była dziełem odmiennym od dotychczasowych, gdyż kronikarz opisywał jedynie te wydarzenia, które znał z autopsji i był w nie mocno zaangażowany. Powstał pamiętnik polityczny pisany dla uświetnienia okresu panowania ostatniego króla Piasta i pognębienia piórem jego przeciwników.
Jan z Czarnkowa był całym sercem oddany sprawie utrzymania dynastii piastowskiej i wyniesienia na tron Kaźka słupskiego, królewskiego wnuka. Zdecydowanie sprzeciwiał się sukcesji andegaweńskiej. Po śmierci ostatniego Piasta utracił stanowisko podkanclerzego, skonfiskowano jego dobra i skazano go na banicję. Odsunięty od polityki, po kilku latach tułaczki powrócił do Gniezna, gdzie zmarł w 1387 r.
W Czarnkowie od sześciu lat w sierpniu, w Dniu Spieczonego Bliźniaka, spotykają się bliźnięta z całej Polski. Impreza jest atrakcją turystyczną dla dorosłych i dla dzieci. W atmosferze wspaniałej zabawy odbywają się liczne konkursy, m.in. ranking publiczności "Jak dwie krople wody", parada ulicami miasta i festyn w amfiteatrze. Czarnków czeka na zgłoszenia bliźniaków, które chcą uświetnić tę imprezę swoją obecnością: mck@hot.pl, www.czarnkow.pl/mck.