Oprócz chmielarstwa w okolicy Nowego Tomyśla popularna jest również uprawa wikliny. W mieście powstało Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa. Jest ono oddziałem terenowym Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Od ponad 20 lat w maju organizowane są tu Ogólno-polskie Plenery Wikliniarskie, a w drugą niedzielę września odbywa się jarmark wikliniarsko-chmielarski.
Na rynku miasta (plac Niepodległości) od 2006 r. stoi największy na świecie kosz wiklinowy o długości prawie 20 m, wypleciony w ciągu 3 dni przez 50 plecionkarzy z ok. 12 t wikliny - wpisany do księgi rekordów Guinnessa.
Kosz ten jest drugim z kolei nowotomyskim koszem gigantem. Pierwszy został wypleciony w 2000 r. dla uczczenia przełomu tysiącleci. Był jednak nieco mniejszy niż jego następca, do jego wyplecenia zużyto zaledwie 8 t wikliny. Zważywszy, że wiklina jest materiałem nietrwałym, zapewne za kilka lat plecionkarze przystąpią do pracy nad kolejnym, trzecim koszem. Strach pomyśleć, jakie może mieć rozmiary... Deptak łączący rynek z placem przykościelnym (ul. Mickiewicza) to jedyna w swoim rodzaju galeria wikliniarstwa, bowiem prawie wszystko, od klombów, poprzez parasole przy kawiarniach i markizy nad oknami wykonane jest z wikliny!
Atrakcją Nowego Tomyśla, rzadko spotykaną w miastach tej wielkości, jest także mały ogród zoologiczny, w którym żyje 45 gatunków zwierząt, w tym tak egzotyczne, jak lwy, lamparty, lamy i pawiany.