Iłża to jedno z najbardziej urokliwych miast Małopolski. Zawdzięcza to przede wszystkim położeniu w dolinie rzeki Iłżanki przedzierającej się przez wapienne wzgórza. Na najwyższym z nich posadowiono zamek należący w przeszłości do biskupów krakowskich. Niska, tradycyjna zabudowa miejscowości wzmacnia poczucie dominacji fortalicji nad siedzibami poddanych. Dwa stare kościoły - farny pw. Wniebowzięcia NMP i szpitalny pw. Św. Ducha - dodają całemu założeniu malowniczości.
Zamek wzniósł w połowie XIV w. biskup krakowski Jan Grot. Najstarszą częścią budowli jest wysoka wieża, górująca nad ruinami "wiszącymi" na skale ponad miastem. Jej sylwetkę widać z odległości wielu kilometrów. W ostatnich latach mury zabezpieczono, wieżę nakryto stożkowatym dachem i urządzono na szczycie rewelacyjny taras widokowy, udostępniany przez pracowników iłżeckiego Muzeum Regionalnego.
Jeszcze w XVII w. zamek był w dobrym stanie, jednak z czasem prawdopodobnie zaczął służyć okolicznym mieszkańcom jako źródło budulca. Do dziś przetrwały jedynie mury o wysokości ok. 2-3 m oraz baszta. Podobno z zamku do centrum miasta wiódł niegdyś tunel, który zawalił się w ubiegłym stuleciu.
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła mazowieckie