Dobiegniew jest dziś jednym z miast województwa lubuskiego, które warto odwiedzić ze względu na jego historię. Osadnictwo na tych terenach ma swoje początki około 4000 lat p.n.e., ale znaleziono tu także starsze artefakty. Prawa miejskie rybacka osada otrzymała przed 1298 r. Ponieważ miejscowość leżała na granicy ziem polskich i brandenburskich władcy obu państw toczyli o nią wielokrotnie boje. Od końca XIII wieku Dobiegniew należał do brandenburskiej Nowej Marchii, przejściowo władali nim Krzyżacy. Woldenberg, taką nazwę otrzymało miasto w 1368 r., pozostawał w niemieckich rękach do 1945 r. Po zakończeniu II wojny światowej znalazł się w granicach Polski. Powrócono także do pierwotnej słowiańskiej nazwy.
Najstarszym zabytkiem historii miasta położonego malowniczo nad Jeziorem Wielgie jest gotycki kościół Chrystusa Króla. Pierwszy kościół parafialny wzniesiono w Dobiegniewie w czasach lokacji miasta. Najstarsze zachowane dokumenty wspominają świątynię w 1335 r. Pierwsza budowla spłonęła w 1417 r., a w jej miejscu wzniesiono nową murowaną świątynię. Do 1534 r. kościół należał do katolików i nosił patronat Najświętszej Maryi Panny. W wyniku reformacji zapoczątkowanej przez Martina Lutra większość mieszkańców miasta została ewangelikami. Na potrzeby gminy protestanckiej przekazano dobiegniewską farę.
Ewangelikom kościół zawdzięcza kolejne przebudowy. W XVI wieku zmieniono wnętrze obiektu. W połowie XVII wieku, po pożarze z 1641 r., odbudowano świątynię przy wsparciu elektora Brandenburgii Fryderyka Wilhelma. Budowla miała jednak pecha, gdyż kolejnych zniszczeń doznała już w 1710 r. W pożarze zniszczona zostały między innymi wieża oraz dach. Odbudowę wieży ukończono dopiero w XIX wieku, po kolejnej modernizacji kościoła. W czasie ciężkich walk toczonych w styczniu 1945 r. zniszczeniu uległo około 80% zabudowy miasta. Cudem ocalał kościół, który po wojnie przejęli osiedlający się w mieście polscy osadnicy wyznania katolickiego. Po konsekracji w 1946 r. świątynia nosi wezwanie Chrystusa Króla i jest kościołem filialnym parafii św. Józefa