Kościół farny św. Marii Magdaleny (pierwotnie miejski kościół parafialny pod w/w wezwaniem) powstawał etapami od około 1330 r. Obecnie jest gotycką bazyliką z dwiema wieżami, które nakryto w 1481 r. iglicowymi hełmami. W świątyni, jak i na zewnątrz niej zachował się bogaty zespół nagrobków i epitafiów. W tym domu Bożym w XVI w. Jan Hus nawoływał o reformę Kościoła śląskiego.
Będąc wewnątrz świątyni warto zwrócić uwagę m.in. na Kaplicę Złotników zwaną Wielką Kaplicą Jałmużniczą Nr 2, która powstała około 1390 r. Gromadzono w niej dzieła sztuki z "najwyższej półki".
Opis uzupełnił: saper1390 19-08-2021
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła dolnośląskie
Wieże tego kościoła połączone są charakterystycznym mostkiem, nazywanym czasem żartobliwie, najwyższym mostem we Wrocławiu. Związana jest z nim pewna legenda. Według niej kładkę muszą sprzątać przez całą wieczność duchy młodych mieszczek. Dziewczęta spędziły życie na zabawach oraz zwodzeniu adoratorów. Nigdy nie wyszły jednak za mąż. Dziś muszą odpracować swoje niecne postępki pilnując zawieszonej nad miastem kładki, zwanej z tego powodu Mostkiem Pokutnic. Inna cecha wyróżniająca ten kościół spośród innych świątyń to dach pokryty dachówką ułożoną w czerwono-zieloną szachownicę.
(amw1@go2.pl)