Warka była miastem, w którym istniało dawniej kilka kościołów. Jędrzej Święcicki, autor opracowania o Mazowszu z 1634 r. zatytułowanego „Topografia, czyli opis Mazowsza” wspomina w nim o sześciu kościołach oraz o klasztorze dominikanów. Informacja ta wskazuje o oddaniu mieszkańców wierze katolickiej. Pokazuje też stopień ich zamożności.
Oprócz wspomnianych świątyń mieszczanie fundowali również kapliczki i krzyże przy traktach. Jedna z nich, istniejąca do dnia dzisiejszego, stoi przy ulicy Cmentarnej, dawnym trakcie prowadzącym do nieistniejącego kościoła św. Anny stojącego w miejscu cmentarza parafialnego. Kapliczka u zbiegu dzisiejszych ulic Cmentarnej i Piotra Wysockiego powstała w XVIII wieku i reprezentuje styl popularny w dobie baroku.
Składa się z trzech poziomów, postumentu, grubej okrągłej kolumny i właściwej kapliczki domkowej z czterospadowym daszkiem. Kapliczka posiada z każdej strony nisze na figurki, dziś puste poza niewielkim obrazkiem Matki Boskiej w jednej z nich. Szczyt daszku krytego dachówką wieńczy metalowy krzyż. Tłem dla kapliczki są imponujące kasztanowce.