Przed poznański ratusz warto przyjść w samo południe, gdy na galeryjce pod środkową wieżyczką głównej elewacji, tuż nad zegarem, rozgrywa się osobliwy turniej. Ku uciesze widzów, a zwłaszcza dzieci, otwierają się małe drzwiczki, wysuwają dwa białe koziołki i 12 razy trykają się rogami. To "urządzenie błazeńskie", które miasto zafundowało sobie ponad cztery i pół wieku temu z okazji przebudowy ratusza, jest świetnym dowodem na to, że najlepsze pomysły promocyjne są genialnie proste.
Autorem wspomnianej przebudowy był architekt z Italii - Jan Chrzciciel Quadro, który mieszkał w stojącej nieopodal kamienicy pod numerem 84 (pierzeja zachodnia), mieszczącej obecnie muzeum poświęcone twórczości Henryka Sienkiewicza. Czekając na walkę koziołków, możemy podziwiać niezwykłą fasadę ratusza, którą niemal w całości wypełnia trzypiętrowa, bogato dekorowana loggia. Nie ma chyba w Polsce ratusza będącego tak efektownym przykładem mieszczańskiej dumy i bogactwa z okresu "złotego wieku". Dekoracja fasady to również wielki manifest etyczny i polityczny ówczesnych włodarzy miasta. Rzeźby pierwszego piętra symbolizują cnoty (Wiarę, Nadzieję, Męstwo, Sprawiedliwość, Miłość, Umiarkowanie, Cierpliwość i Roztropność), na medalionach między pierwszym i drugim piętrem wymalowano portrety wybitnych postaci starożytności (Brutusa, Archimedesa, Wergiliusza, Homera, Justyniana, Spartakusa i Heraklita), a na attyce postacie polskich władców, od Jadwigi po Zygmunta Augusta.
Największą atrakcją we wnętrzu ratusza jest Wielka Sień na pierwszym piętrze, pierwotnie dostępna tylko z loggii, z której dwa późnogotyckie portale prowadzą do dawnej Izby Królewskiej (sala posiedzeń rady) oraz Izby Sądowej. Ozdobą sieni jest przytłaczające swoim bogactwem sklepienie, wypełnione herbami Polski i Litwy oraz panujących w nich rodów królewskich, gmerkami mieszczan poznańskich, przedstawieniami antycznych i biblijnych bohaterów, a także mitycznych i rzeczywistych zwierząt, tudzież ciał niebieskich.
W ratuszu mieści się obecnie Muzeum Historii Miasta Poznania, będące oddziałem Muzeum Narodowego. W poszczególnych salach, idąc w górę, prezentowane są zabytki związane z kolejnymi etapami historii miasta, od średniowiecza aż po współczesność. Warto również zobaczyć galerię portretów znamienitych mieszczan i innych osób związanych z Poznaniem, eksponowaną na ścianach nowej klatki schodowej.
Muzeum jest czynne: w poniedziałki, wtorki i piątki w godz. 9.00-16.00, we środy w godz. 11.00-18.00, w niedziele w godz. 10.00-15.00.