Witam bardzo ciepło, na imię mam Tarnów, jestem małym miastem w połowie drogi z Krakowa do Rzeszowa. I co zostało udowodnione naukowo jestem najcieplejszym zakątkiem w Polsce. A zatem na tę nadchodzącą coraz mniej słoneczną aurę w poszukiwaniu ciepła oraz zachwycających oko obiektów zapraszam w swe progi ;-)
Tarnów miastem młodym nie jest, prawa miejskie posiada od 1330 roku, lokował je w miejscu dawnej wsi Tarnów Wielki, niejaki Spycimir. Miejscowość należała niegdyś do Tarnowskich, a następnie kolejno do Ostogskich, Zesławskich i Sanguszków. Pod koniec XIX stulecia Tarnów znalazł się przy trasie kolei, co pozytywnie wpływało na rozwój miasta. Może to i nieduże miasteczko i dodatku znajdujące się w cieniu większych miast południa Polski: Rzeszowa i Krakowa, ale z ogromnym urokiem i wieloma ciekawymi miejscami.
Spacer po Tarnowie zacząć można na ulicy Krakowskiej - najdłuższej, reprezentacyjnej ulicy miasta. Znajduje się przy niej noegotycka bazylika pw. Najświętszej Rodziny projektu Jana Sas-Zubrzyckiego, a idąc dalej, przy skwerze Petoefiego - Brama Seklerska. Ufundowana została przez Fundację Irott Szo w 170 rocznicę bitwy pod Ostrołęką. Brama Seklerska jest przykładem budowy Seklerów, węgierskich wolnych osadników-żołnierzy.
Zmierzając w głąb miasta dotrzemy do gotyckiej bazyliki katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, która przypomina o utworzeniu diecezji tarnowskiej przez papieża Piusa VI. Udając się dalej dotrzemy do pięknego czworobocznego tarnowskiego rynku, co ciekawe bardzo pochyłego, a wszystko po to, by woda deszczowa ładnie spływała. Przy Rynku obejrzeć można przykłady architektonicznego renesansu: mieszczańskie kamienice, a przede wszystkim ratusz. Pochodzi on z XV wieku, wybudowany został na miejscu wcześniejszego. Ozdobiony jest attyką z maszkaronami. W XVI wieku dobudowano okrągłą część wieży, na której znajduje się herb Sanguszków.
Zmierzając dalej dochodzimy do dawnej dzielnicy żydowskiej Tarnowa. Pierwsi Żydzi pojawili się w Tarnowie w drugiej połowie XV wieku, zorganizowali tu własna gminę oraz synagogę. Wśród żydowskich zabytków w Tarnowie znajdują się bima (podwyższenie na którym odczytywano Torę), Mykwa czyli rytualna łaźnia oraz kirkut - cmentarz żydowski.
Kolejnym punktem na trasie miejsc, które należy zobaczyć w Tarnowie jest Park Strzelecki wraz z mieszczącym się w nim mauzoleum Józefa Bema. Jego prochy zostały tu złożone w 1929 roku. Ostatnim punktem na trasie po Tarnowie jest Koci Zamek, należący kiedyś do powstańca styczniowego Karola Kotwicz-Smolika, zwierzchnika poczty posługującej się trakcją konną. Budynek zdobi relief z dwoma łbami końskimi.