ładowanie mapy
Naprościej na Świnicę
Trasa, którą zamierzam zaprezentować jest najłatwiejszą i najprostszą, by zdobyć Świnicę. Rozpoczynamy przy dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch. I tutaj jak zwykle zachęcam do jak najwcześniejszego dotarcia do Kuźnic. Zaoszczędzimy sobie długiego oczekiwania na wjazd. Zakładam, że byliśmy wcześnie i już jesteśmy na szczycie Kasprowego Wierchu. Dzięki zaoszczędzonym minutom, a nawet godzinom możemy chwilę czasu spędzić na podziwianie Doliny Gąsienicowej z Kasprowego. Po zrobieniu pamiątkowych fotek ruszamy dalej.
Kierujemy się czerwonym szlakiem w kierunku celu naszej wyprawy - Świnicy. Po 15 minutach dochodzimy do Beskidu, najłatwiejszego dwutysięcznika do zdobycia. Dalej docieramy do Przełęczy Liliowe, gdzie mamy granicę geologiczną między Tatrami Zachodnimi i Wysokimi. Dalej dochodzimy do Przełęczy Świnickiej i już tylko pod górę do naszego upragnionego celu. Droga z Kasprowego Wierchu na szczyt Świnicy powinna zająć nam od 2 do 2,5 godz. Po dotarciu na szczyt (2301 m n.p.m.) mamy naprawdę piękne widoki. Z jednej strony Dolina Pięciu Stawów Polskich, z drugiej Dolina Gąsienicowa, z Kościelcem na wyciągnięcie ręki i po prawej Orlą Percią.
Po krótkim odpoczynku na szczycie i sesji fotograficznej schodzimy nieco w dół do szlaku i podążamy w kierunku Przełęczy Zawrat (2159 m n.p.m.). Tutaj możemy zastanowić się nad dalszą trasą naszej wędrówki. Opcji jest kilka. My jednak wybieramy szlak niebieski i powoli schodzimy do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Po nieco ponad godzinie powinniśmy dotrzeć do Schroniska nad Przednim Stawem. Zatrzymujemy się na posiłek, by nabrać sił do dalszej wędrówki. Dla głodnych polecam zupę pomidorową. Dla łasuchów obowiązkowo kawa i wspaniała szarlotka. Po zregenerowaniu sił plecak na plecy i ruszamy dalej.
Cofamy się nieco niebieskim szlakiem do Wodospadu Siklawa i po 10-15 minutach podziwiamy wspomnianą Wielką Siklawę. Dalej zielony szlak i już tylko w dół Doliną Roztoki do Wodogrzmotów Mickiewicza (ok. 1,5 godz.). Tutaj krótka przerwa. Skorzystanie z pobliskich toalet i zejście drogą do Palenicy Białczańskiej ( ok. 50 min.). Teraz wsiadamy do miejscowego busa i zmęczeni, ale pełni wrażeń wracamy do Zakopanego. Planując wycieczkę pamiętajmy o podstawowym wyposażeniu plecaka. Cały czas kontrolujemy także pogodę. W przypadku jej załamania nie pchamy się na siłę na szczyt, tylko schodzimy w dół do najbliższego schroniska.
Zakopane - Koleją linową na Kasprowy Wierch
Bobkociągiem na Kasprowy
Kolejka linowa na Kasprowy Wierch działa już od ponad 70 lat. Była pierwszym tego typu urządzeniem nie tylko w całych Tatrach, ale i w Polsce. Dzisiaj już niewiele osó...
rozrywka: kolejki
Dolina Pięciu Stawów - Świnica 2301 m n.p.m.
Na jej szczyt składają się dwa wierzchołki: południowo-wschodni (2301 m n.p.m.) i północno-zachodni – niedostępny dla turystów (2291 m n.p.m.).
Świnica wznosi się nad trzema doli...
przyroda: parki narodowe
Zakopane - Zawrat 2159 m n.p.m.
Jest to jedna z najsławniejszych i najtrudniejszych do zdobycia przełęczy po polskiej stronie Tatr.
Istnieją trzy szlaki prowadzące na Zawrat: od strony Świnicy, od Doliny Pięciu Stawów i naj...
przyroda: parki narodowe
Roztoka - Dolina Roztoki
Dolina Roztoki jest odgałęzieniem Doliny Białki i dolnym przedłużeniem Doliny Pięciu Stawów. Ma ona długość ok. 4,5 km i powierzchnię ok. 7,0 km². Płynie przez nią potok Rozt...
przyroda: parki narodowe
Zakopane - Wodogrzmoty Mickiewicza
Wodogrzmoty Mickiewicza to chyba jeden z najbardziej urokliwych wodospadów tatrzańskich. Toczy swe wody się u wylotu Doliny Roztoki, u stóp Wołoszynu, przy polanie ponad schroniskiem w Ro...
przyroda: parki narodowe
czas trwania:
1 dzień
typ:
piesza
liczba miejsc: 8
stopień trudności:
trudna