Trasę rozpoczynamy od odwiedzenia wsi Szczecyn (woj. lubelskie), jednej z pierwszych wsi spacyfikowanych 2 lutego 1944 roku przez wojska niemieckie. Udało się ustalić, iż tego dnia zginęło około 200 mieszkańców. Najmłodszą ofiarą było 3 miesięczne dziecko. Tragedię upamiętnia pomnik ofiar, gdzie co roku w dzień Matki Boskiej Gromnicznej mieszkańcy wsi składają kwiaty i zapalają znicze.
Podobny los spotkał mieszkańców kolejnej wsi na naszej trasie, Wólki Szczeckiej, która została doszczętnie spalona.
Pośród lasów znajduje się niewielka osada wiejska Karasiówka, w której z rąk Niemców zginęło około 60 osób.
Jedziemy dalej drogą w kierunku Borowa, wsi, w której doszło do największej pacyfikacji II wojny światowej w Europie. Dnia 2 lutego 1944 roku w Borowie zginęło ponad 800 osób, zabitych przez wojska niemieckie lub spalonych we własnych domach. Historię ofiar upamiętnia znajdujący się w środku wsi pomnik.
Z Borowa jedziemy leśną drogą w kierunku Łążka Chwałowskiego (woj. podkarpackie), kolejnej wsi spacyfikowanej przez wojska niemieckie. Możemy tam zobaczyć cmentarz, na którym zostali pochowani mieszkańcy wsi zabici przez hitlerowców.
Dalej drogą docieramy do kolejnej wsi, która nie uchroniła się przez pacyfikacją, do Łążka (woj. podkarpackie).
W obu Łążkach zginęło około 200 mieszkańców, spalono 113 gospodarstw. Cała trasa ma 15 km i bardzo łatwo ją pokonać jadąc samochodem, ale również rowerem. Trasa przebiega przez dwa województwa - lubelskie i podkarpackie.