Swoją podróż śladem Małopolskiej Trasy UNESCO rozpoczynamy od centrum Krakowa, gdzie historia będzie nam stale towarzyszyć. Dawna stolica Polski kusi zabytkowym Starym Miastem, Wzgórzem Wawelskim i Uniwersytetem Jagiellońskim. Warto podziwiać piękno Barbakanu, Arsenału oraz Bramy Floriańskiej, które jako jedyne zachowały się do dnia dzisiejszego z licznego systemu fortyfikacji Krakowa. Wędrując po Kazimierzu można poczuć niezwykłość tego miejsca, bo to właśnie tutaj stykały się ze sobą dwie tradycje chrześcijańska i żydowska.
Kolejny etap naszej podróży obejmuje Kopalnię Soli w Wieliczce z unikatową kolekcją dawnych urządzeń górniczych oraz Obóz Koncentracyjny w Oświęcimiu stanowiący zbiorową pamięć pomordowanych więźniów ginących masowo z rąk hitlerowców.
Zespół Kulturowo-Krajobrazowy Klasztoru i Parku Pielgrzymkowego oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, jak i Dróżki Kalwaryjskie to istne perełki architektoniczne.
Nasze wspólne podróżowanie zakończymy na czterech drewnianych kościołach. Jako pierwszy odwiedzimy Kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej, gdzie na uwagę zasługują polichromie pochodzące z XVI i XVII w. oraz kamienna chrzcielnica z 1522 r.
W Dębnie można zakosztować góralskiej tradycji, obcować z żywym folklorem oraz odwiedzić Kościół pw. św. Michała Archanioła wykonany z iglastego drewna bez użycia jednego gwoździa, co jest nie lada wyczynem.
Kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej słynie ze zdobniczych stropów, polichromii ilustrujących dekalog i trzech tryptyków ołtarzowych.
W Sękowej znajduje się Kościół pw. św. Filipa i Jakuba Apostołów, a jego cechą charakterystyczną jest „tęczowa” belka z krucyfiksem.
Trasę opracowała Alicja Złotnik