W podróż szlakiem "Małopolska Romańska" wybierzemy się w zakątki mało znane, tajemnicze oraz niezwykle urokliwe.
Na początku zapraszamy do Prandocina, gdzie znajduje się kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj zdobiony plecionką portal, w którym można odnaleźć ślady malatury.
Kolejne miejsce, to leżąca już w województwie świętokrzyskim Wiślica z bazyliką kolegiacką Narodzenia NMP oraz Muzeum Regionalnym. Ta pierwsza budowla w swoich podziemiach skrywa prawdziwy skarb architektury romańskiej – płytę nagrobną z XII wieku tzw. płytę Orantów, przedstawiającą trzy modlące się postaci.
W drodze powrotnej na małopolską ziemię, odwiedzamy Kościelec Proszowicki z kościołem parafialnym pw. św. Wojciecha. Pięknie zachowany portal oraz bogaty zbiór empor, to to, co na długo pozostaje w pamięci.
Warto też obejrzeć kościół pw. św. Mikołaja w Wysocicach, którego wygląd od ponad siedmiuset lat niewiele się zmienił.
W Krakowie koniecznie trzeba zawitać w progi opactwa oo. benedyktynów w Tyńcu, gdzie można podziwiać zbiór unikatowych kapiteli, opactwa oo. cystersów w Mogile z Bazyliką Krzyża Świętego i do kościoła św. Andrzeja w centrum Krakowa, który jest jednym z najstarszych zabytków romańskich w królewskim mieście. Są to oczywiście jedynie wybrane zabytki sztuki romańskiej.
Na Sądecczyźnie warto odwiedzić kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Czchowie z fragmentem gzymsu romańskiego oraz kościół pw. św. Świerada i Benedykta Pustelnika w Tropiu, gdzie w trakcie badań odkryto resztki tynku z polichromiami wykonanymi techniką al fresco. Szlak "Małopolska Romańska" jest podróżą po meandrach sakralnych zabytków sztuki romańskiej, które z pewnością zaciekawią nie tylko miłośników odkrywania wielowiekowych perełek architektonicznych.
Trasę opracowała Alicja Złotnik