Kożuchów jest starym miastem powstałym jeszcze w średniowieczu. Po tamtym okresie pozostało do dziś wiele pamiątek. Zamek, kościoły oraz mury obronne przypominają dawny wygląd miasta. Jest wśród zabytków mających gotyckie korzenie ratusz miejski, który jednak na przestrzeni wieków stał się wielce skomplikowaną budowlą. Warto przytoczyć najważniejsze etapy powstawania tego ośrodka władzy.
Pierwszy ratusz wzniesiono w Kożuchowie w XIV wieku. Siedziba władz miejskich zajęła północną część rynku. Pożar, który wybuchł w 1488 r. położył kres temu obiektowi. Pozostałości rozebrano i w ich miejscu wzniesiono późnogotycki murowany budynek. Nowy ratusz charakteryzował się smukłą wieżą i wysokim dachem ze zdobieniami w szczycie. Pożary niszczyły siedzibę władz jeszcze czterokrotnie w 1554, 1637, 1692 i 1764 r. Nie miały one jednak wpływu na jej wygląd, gdyż ratusz rekonstruowano w takiej samej formie. Przed połową XIX w. poddano go poważniejszej przebudowie. Obiektowi nadano klasycystyczne formy, czym przypominał dokonania wybitnego architekta niemieckiego Karla Friedricha Schinkla. Taka gotycko-klasycystyczna efemeryda przetrwała do końca wojny.
Spalony i zniszczony ratusz odbudowano z zachowaniem północnej, gotyckiej ściany. Zrekonstruowano zawaloną podczas odbudowy wieżę z nowym zwieńczeniem oraz klasycystyczny fragment z poł. XIX w. Przestrzeń między nimi wypełniono budowlą o typowo współczesnej formie. Autorem trochę kontrowersyjnej realizacji był architekt Michał Witwicki.