Pierwsza (drewniana) świątynia miała zostać zbudowana w tym miejscu pod koniec XIII w., ale fakt ten nie został potwierdzony źródłowo. Najwcześniejsze pisemne wzmianki są o cały wiek starsze (r. 1399). 40 lat później gotycki kościół został zniszczony przez husytów, a następnie odbudowany. Stan obecny pochodzi z lat 1540-43 (z późniejszymi przeobrażeniami). W latach 1556 - 1654 zaanektowany przez protestantów służył im jako zbór.
Szesnasto- i siedemnastowieczne przebudowy zmieniły charakter świątyni z gotyckiego na renesansowy. Pod koniec XIX w. do jej bryły dodano jeszcze kilka przybudówek i neogotycką wieżę. W efekcie oglądamy dziś asymetryczną, oszkarpowaną budowlę z wieżą zakończoną hełmem w kształcie iglicy. Łuki okien są gotyckie, a wszelkie przypory, sterczyny i kwiatony – neogotyckie. Wnętrze nakryte wspartym na centralnym filarze pięknym, kasetonowym sufitem. Na szczególną uwagę zasługują: figurka Madonny połowy XV w., ludowa rzeźba Chrystusa Frasobliwego z początku XVI w., renesansowe stalle, barokowe ołtarze i ambona oraz ciekawe współczesne witraże w oknach.
Na otaczającym kościół cmentarzu znaleźć można ciekawe nagrobki i płyty epitafijne. Najpiękniejsze umieszczone są na murze samej świątyni. Jest to siedem barokowych epitafiów poświęconych karkonoskim laborantom . Bogactwo ornamentyki świadczy dobitnie o statusie majątkowym zielarzy (destylatorów).
Koniecznie trzeba zwrócić uwagę: W kamienne ogrodzenie otaczające kościół wmurowane są trzy krzyże pokutne – jeden z rytem miecza i odciśniętymi stopami (czyżby sprawca, nie zabiwszy swej ofiary mieczem, dodeptał ją własnymi stopami?), drugi z uwidocznioną kuszą i trzeci – nieoznakowany.
Na zewnątrz ogrodzenia, przed furtką stoi kamienny słup hańby, czyli pręgierz wykonany z piaskowca w XVII w. Udało mu się przetrwać, ponieważ wcześniej był wmurowany w ogrodzenie . Nie jest wysoki (135 cm), przez co uważa się, że mógł być to pręgierz kościelny. Zachowane otwory mają świadczyć o mocowaniu okowów. Spotkałam się jednak z hipotezą, że nie musi to być narzędzie jurysdykcji, tylko cokół dawnej kapliczki słupowej.