Łańcut od początku swej lokacji w 1349 r. był miejscem spotkań koronowanych głów państw, ale prawdziwy rozkwit życia kulturalnego i politycznego nastąpił tu po wybudowaniu w latach 1629-1641 przez Lubomirskich zamku. Była to wówczas nowoczesna rezydencja w typie typie palazzo in fortezza, na którą składała się budowla z wieżami w narożach, otoczona systemem fortyfikacji ziemnych.
W kolejnych latach wraz ze wzrostem znaczenia rodu Lubomirskich rosła także ranga ich łańcuckiej posiadłości. Stałymi bywalcami byli królowie, przedstawiciele europejskich rodów arystokratycznych oraz wybitni artyści, dowódcy i naukowcy. Dzięki zmysłowi architektonicznemu księżnej Izabeli Czartoryskiej pod koniec XVIII w. gmach stał się wspaniałą magnacką rezydencją. Powstały wówczas ogród włoski i zwierzyniec, zaprojektowano aleje spacerowe oraz kupiono wiele cennych obrazów i mebli. Po śmierci księżnej dobra przeszły w posiadanie Alfreda Potockiego - jej wnuka, syna autora Rękopisu znalezionego w Saragossie.
Przez kolejne 100 lat rezydencja była stolicą ordynacji łańcuckiej zarządzanej aż do 1939 r. przez rodzinę Potockich. W tym czasie pałac wyposażono w wodociągi, kanalizację i elektryczność, w podziemiach zainstalowano saunę oraz urządzenia do elektroterapii. W krajobrazowym parku w stylu angielskim założono ogród różany, palmiarnię i storczykarnię, wybudowano ujeżdżalnię, stajnię i kort tenisowy. W 1944 r., na sześć dni przed wkroczeniem Armii Czerwonej do Łańcuta ostatni ordynat Alfred III Potocki wywiózł do Wiednia w 11 wagonach kolejowych najcenniejsze dzieła sztuki i pamiątki rodzinne.
Zamek-pałac w Łańcucie jest jedną z największych atrakcji i najlepiej zachowanych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Ma oryginalne wyposażenia wnętrz mieszkalnych i gospodarczych, obecnie prezentowane w 80 pomieszczeniach muzealnych. Skarbem obiektu jest największa w kraju kolekcja różnorodnych pojazdów konnych. Wyjątkowych wrażeń dostarcza spacer po ponad 30-hektarowym parku, w którym przy dźwiękach muzyki dobiegającej z sal koncertowych można podziwiać tajemniczy Zamek Romantyczny i Kolumnadę Glorietty, otoczone inspirującymi kompozycjami roślinnymi. Muzeum-Zamek w Łańcucie ul. Zamkowa 1, tel. 17 225 20 08