Na terenie parku, przy zamku, znajduje się przywrócona do dawnej świetności storczykarnia, w której można podziwiać piękne, egzotyczne kwiaty. Storczykarnia parkowa to nowoczesny budynek składający się z części ekspozycyjnej, kawiarni, w której można odpocząć po trudach zwiedzania, oraz z zaplecza technicznego.
Kolekcja storczyków jest imponująca. Oprócz gatunków i odmian pochodzących z przedwojennej kolekcji Potockich, a także tych wymienionych w dziele „Reichenbachia” z XIX wieku, przechowywanym w zbiorach zamkowej biblioteki, posiada bogaty zbiór storczyków współcześnie wyhodowanych z różnego typu krzyżówek.
Historia obiektu sięga początku XIX wieku, kiedy to na polecenie Elżbiety i Romana Potockich jedna z wiedeńskich firm wybudowała w parku okazałą palmiarnię. Dobudowano na jej zapleczu szklarnię, która początkowo służyła jako zaplecze palmiarni, mieszcząc również zaczątki kolekcji storczyków. Podziwiali ją znamienici goście odwiedzający pałac.
Lata 80. XX wieku, kiedy to nastąpiły zawirowania spowodowane zmianami właściciela obiektu, doprowadziły storczykarnię do ruiny. Dopiero przejęcie jej w roku 1994 przez Muzeum Zamkowe rozpoczęło żmudny proces przywracania tego obiektu do świetności. Obecny wygląd oraz świetne wyposażenie Storczykarnia zawdzięcza przede wszystkim staraniom pracowników Muzeum, jak również wsparciu finansowemu ze strony Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Niebagatelne znaczenie miało również pozyskanie środków na odbudowę szklarni i ich zagospodarowanie z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Dzięki tym źródłom w latach 2000-2002 wybudowano nową kotłownię, w 2004 roku rozpoczęto przygotowania do odbudowy szklarni, a w latach 2007-2009 wdrożono do realizacji projekt pod nazwą „Rewitalizacja zabytkowych budynków Maneżu, Kasyna i Storczykarni”.
Upór i zaangażowanie wielu ludzi doprowadziło do odzyskania jednego z najpiękniejszych obiektów łańcuckiego założenia parkowo-pałacowego. Należy im się z naszej strony wielkie podziękowanie za wkład w to przedsięwzięcie. Wszystkich odwiedzających podwoje łańcuckiego zamku zachęcam do zwiedzenia również Storczykarni. Jej klimat i piękno eksponowanych kwiatów stanowić będą niezapomniane wspomnienia z tego pobytu.