Jankowice Rybnickie, leżące pośród lasów, wąwozów i dolin Płaskowyżu Rybnickiego zwane Jankowicką, są jak wyjęte z baśni. Wzmiankowana w 1223r. miejscowość ma swoją sięgającą XV wieku legendę. Żył w tych czasach w niej wykonując posługi kapłańskie znany z dobroci, a także swojego zaangażowania ksiądz Walenty.
Pewnego dnia wezwany z sakramentami do ciężko chorej kobiety udał się drogą przez dolinę Studzionki do wsi. Trafił tu na zasadzkę przygotowaną przez husytów, którzy nie bacząc na to, że jest osobą duchowną i ma ze sobą sakramenty napadli go i bestialsko zamordowali. Jak się po latach okazało bohaterski ksiądz Walenty przed śmiercią zdążył ukryć w dziupli sąsiedniego dębu bursę Przenajświętszym Sakramentem. Bursa została w pniu drzewa i dała początek na ziemi rybnickiej kultowi Bożego Ciała. Poszukiwania ciała nieszczęśnika nie dały rezultatu, ale zauważono, że w miejscu, gdzie zginął wytrysnęło źródło, którego woda miała nadzwyczajne właściwości.
Aby uczcić śmierć kapłana wzniesiono krzyż, a w 1670 z inicjatywy właściciela tych terenów hrabiego Ferdynanda Leopolda Oppersdorffa wybudowano drewnianą kaplicę oraz kościół pw. Bożego Ciała i powołano potwierdzone bullą papieża Klemensa X Bractwo Najświętszego Sakramentu. Po czasie zapomniano o śmierci Walentego i znajdującym się w dolinie Studzionki źródełku. Dopiero w 1895r, kiedy urzędujący w parafii matki Boskiej Bolesnej w Rybniku proboszcz Biolik umierając w ciężkiej chorobie przyrzekł, że jeżeli wyzdrowieje zbuduje w miejscu śmierci księdza Walentego kaplicę ku czci Matki Boskiej. Choroba cudownie ustąpiła, a ksiądz spełnił przyrzeczenie stawiając obiecaną kaplicę i grotę.
Od tego czasu dolina Studzionki stała się celem wielu śląskich pielgrzymek. Modlili się przed Panienką z Groty prosząc o szczęśliwy powrót do domu wyruszający na front żołnierze i zabierali ze sobą mającą im przynieść szczęście wodę ze źródła. Magię miejsca potwierdziło wiele nadzwyczajnych zdarzeń przypisywanych samej kaplicy, grocie i źródełku. Byli tu cudownie wyleczeni chorzy czerpiący „świętą wodę” z jankowickiego źródła tj. mieszkaniec Raciborza, który uleczył ropiejące nogi; byli niewidomi, którzy odzyskiwali wzrok, a także wielu, którzy porzucali kule i nagle odzyskiwali możliwość chodzenia o własnych siłach.
Kaplica pw. Bożego Ciała została przebudowana, obecnie nominowana do rangi kościoła parafialnego pw. Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich. Wraz ze źródełkiem i grotą od 2002 roku na mocy dekretu Metropolity Katowickiego stanowi Sanktuarium Najświętszego Sakramentu. Nadal jest celem pielgrzymek ludzi chorych, wierzących w cudowne właściwości źródła. Od 1976 odbywają się tu w drugą niedzielę maja coroczne pielgrzymki, w okresie od maja do października, kończone uroczystym Apelem Fatimskim przy zapalonych świecach, a także organizuje się tzw. Bieg księdza Walentego, którego trasa wiedzie drogą jego ucieczki przed husytami.