Z Tarnowem związany był również najwszechstronniejszy Polski wynalazca samouk - Jan Szczepanik. Pionier fotografii barwnej, telewizji i filmu barwnego, prekursor nowoczesnego przemysłu tkackiego, wynalazca tkaniny kuloodpornej.
Urodzony 13 czerwca 1872 r. na ziemi przemyskiej, związany zawodowo z Berlinem i Dreznem, zmarł 8 listopada 1926 r. i został pochowany w Tarnowie. Wędrując po mieście warto zatrzymać się przed kamienicami: przy ul. Szopena 11 oraz przy ul. Sowińskiego 11, gdzie przez kilka lat wynalazca prowadził, zakończone sukcesem, badania nad uzyskaniem barwnych fotografii i przeźroczy. W Muzeum Okręgowym, w zbiorach "Apoteoza" można podziwiać największy gobelin utkany metodą Szczepanika z okazji 50-lecia panowania cesarza Franciszka Józefa I, który obchodzono w 1898 roku.
Szczepanik był autorem wielu wynalazków i właścicielem kilkudziesięciu patentów. Jednak największą sławę przyniosło mu wynalezienie tkaniny kuloodpornej. Podobno obita nią kareta króla Hiszpanii Alfonsa XIII wytrzymała atak zamachowca (inne źródła podają, że był to pancerz kuloodporny, zrobiony z tej tkaniny). Z wdzięczności król obdarował wynalazcę orderem.
Na najstarszej nekropolii tarnowskiej, pochodzącym z ok. 1790 r. Starym Cmentarzu na Zabłociu, znajduje się grób wynalazcy (w grobowcu rodzinnym Dzikowskich i Szczepaników). Jedyny w Polsce jego pomnik stoi na pl. Szczepanika, obok szkoły, w której mieści się izba pamięci gromadząca pamiątki po "Polskim Edisonie".