Galicyjski cesarski szlak handlowy biegnący pomiędzy granicą Śląska Cieszyńskiego, przez Kraków do Lwowa, miał istotne znaczenie jako jedyna droga łącząca Wiedeń, stolicę Monarchii Austro – Węgierskiej, z Rzeczpospolitą. Wpływał na rozwój sąsiadujących z nim terenów zarówno gospodarczo, jak i stymulował do tworzenia infrastruktury sprzyjającej komunikacji.
Już w 1773 r. uruchomiona została na tej trasie poczta konna, a w dwa lata później połączenia dyliżansowe ze stolicą monarchii oraz ze Lwowem. Do momentu wybudowania trasy kolejowej szlak był intensywnie wykorzystywany zarówno do przewozu towarów jak i ludzi. Jednym z nielicznych, zachowanych zabytków ściśle związanych z galicyjskim cesarskim szlakiem, jest znajdująca się pomiędzy Wadowicami, a Krakowem, w Izdebniku, tzw. Stara Poczta z 1780 r.
Ten murowany budynek austriackiej poczty konnej służył do wypoczynku zmęczonym kurierom i ich koniom. Tutaj zatrzymywały się powozy i dyliżanse, wyprzęgano, pojono i karmiono konie, a pasażerowie podróżujący z Wiednia do Krakowa odpoczywali podziwiając piękno krajobrazu. Prostokątna, postawiona na stoku budowla, od frontu parterowa, a od tyłu dwukondygnacyjna, z efektowną galerią arkadowo-filarową, mieściła w swoich wnętrza wszystko co było potrzebne. Znajdował się w niej hotel, restauracja, skład win węgierskich, posterunek policji i areszt. Powiedzmy sobie mamy do czynienia z pierwowzorem motelu lub hotelu.
Ciekawostką jest fakt, że zatrzymał się tutaj, podróżujący szlakiem cesarskim do Austrii Fryderyk Chopin. Bolesnym faktem jest, że zabytek nie funkcjonuje i jest mocno zniszczony mimo, że jego mury odwiedziło tak wiele znakomitości na trwale zapisanych w naszej historii.