Aspiryna, arystokraci i artyści
Wspaniały pałac w Damnicy wybudowany został w latach 70. XIX w. na zlecenie ówczesnego właściciela majątku Richarda von Blankensee.
W 1910 r. dobra damnickie nabył baron Karl von Gamp, którego żoną była Klara - córka Friedricha Bayera - założyciela koncernu chemicznego produkującego wówczas farby, a później aspirynę, weronal i inne leki. Udział w dochodach tego przedsiębiorstwa pozwolił małżeństwu na inwestycję sporej fortuny Bayerów w pałac i jego otoczenie. W latach 20. i 30. XX w. częstym gościem damnickiego pałacu był m.in. słynny niemiecki malarz Max Pechstein. Ostatnimi właścicielami majątku była córka Klary, Ilse z mężem Karlem Armsterem, wybitnym śpiewakiem operowym. Damnicę opuścili w marcu 1945 r.
Pałac w Damnicy szczęśliwie oparł się zniszczeniom wojennym. Dziś mieści się w nim Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, a zwiedzanie jest możliwe za zgodą dyrekcji. Podziwiać tutaj można nie tylko piękne wnętrza. Jedną z atrakcji jest olbrzymia wiekowa palma konopna, którą w 1919 r.córka założyciela koncernu Bayera przywiozła z Palestyny.