Swołowo to jedyna w Polsce wieś, w której szachulcowe budownictwo, tak niegdyś charakterystyczne dla tej części Pomorza, przetrwało niemal w całości. Wieś zachowała też średniowieczne rozplanowanie w typie owalnicy, z domami otaczającymi centralnie położony staw.
Od wieków domy i zabudowania gospodarcze wznoszono w ten sposób, że najpierw stawiano drewniany, dębowy szkielet, który wypełniano specjalnie przygotowaną gliną. Dębowe drewno z czasem ciemniało, więc gliniane wypełnienie, każdego roku bielone, odcinało się od niego coraz bardziej. Typowa ściana tutejszego budynku wygląda jak biała płaszczyzna pocięta pionowymi, poziomymi i skośnymi ciemnymi liniami jej szkieletu.
Dzisiaj warto tu przyjechać na weekend, by podziwiać około 70 piętrowych i parterowych budynków, wzniesionych przed wiekami, ale doskonale zachowanych. Większość z nich pokryta jest dachami z czerwonej dachówki, które czynią je jeszcze bardziej malowniczymi. W Dziale Etnograficznym Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku powstał pomysł rekonstrukcji zagrody bogatego pomorskiego chłopa z początków XX w. i utworzenia w Swołowie kulturotwórczego centrum pomorskiej "Krainy w Kratę".
W 2002 r. rozpoczął się już żmudny etap prac odtworzeniowych, który zakończył się po kilku latach oddaniem dla zwiedzających muzealnej Zagrody Albrechta. Zrekonstruowane budynki zagrody mieszczą także gospodę serwującą zgłodniałym turystom smakowite pomorskie potrawy (można też kupić lokalne przetwory). Jak przystało na tętniącą życiem zagrodę, nie brakuje też atrakcji dla dzieci - żywych zwierząt.
W 2010 r. rozpoczął się drugi etap rozbudowy filii Muzeum Pomorza Środkowego w Swołowie. Obecnie udostępnionych do zwiedzania jest 15 budynków w trzech lokalizacjach – obok wspomnianej wyżej Zagrody Albrechta, oglądać możemy zagrodę ubogiego chłopa i zagrodę z kuźnią a w nich multimedialne wystawy poświęcone historii tej części Pomorza, ciesielstwu, tkactwu i innym tematom. Na wszystkie lokalizacje obowiązuje jeden bilet wstępu.
W muzeum organizowane są tzw. Dziecięce Zagrody (edukacyjno-artystyczne spotkania dla dzieci w każdą niedzielę lipca), plenery kowalskie (w sierpniu), Pomorskie Święto Ziół (15 sierpnia), Babie Lato i Słupskie Święto Miodu (początek września), Regionalny Konkurs na Pomorską Nalewkę (wrzesień) i Święto Gęsiny (11 listopada) oraz Jarmark Bożonarodzeniowy w grudniu.