W 1359 r. odnowiono akt lokacyjny Ornety, w akcie tym jest adnotacja o istnieniu domu kupieckiego znajdującego się w centrum miasta. Na miejscu tego właśnie domu ok. 1375 r. wybudowano ratusz miejski i wokół którego w następnych latach powstało wiele innych zabudowań, głównie o charakterze kupieckim.
Ratusz w Ornecie jest gotycką, ceglaną budowlą wzniesioną na planie prostokąta, całość przykryta dwuspadowy dachem zwieńczonym na szczycie ośmioboczną drewnianą wieżyczką, utrzymaną w stylu barokowym. Wieżyczka jest jednym z przykładów przebudowania ratusza, powstała ona w 1622 r. ale gotycki dzwon który się w niej znajduje pochodzi z 1384 r. i jest najstarszym dzwonem na Warmii. Nad galeryjką wieżyczki umieszczono także zegar.
Bardzo ciekawe jest wschodnie wejście do budynku, zawiera ono barokowa sygnaturkę z dzwonkiem pożarowym, a po obu stronach umieszczono kamienne tablice z nazwiskami mieszkańców Ornety którzy zginęli podczas I wojny światowej. W czasie II wojny światowej ratusz znacznie ucierpiał, zniszczenia były na tyle poważne ze dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku naprawiono wszystkie uszkodzenia.
Dzisiaj jest to siedziba władz samorządowych i miejskich. Podsumowując architekturę tego pięknego budynku, należy stwierdzić, że poza drobnymi zmianami ratusz wygląda tak samo jak w okresie jego powstania.