Zabytkowa Kopalnia Srebra to unikalny zabytek górnictwa kruszcowego w Europie. Już w okresie międzywojennym powstały plany udostępnienia (w formie kopalni pokazowej) podziemnego labiryntu wyrobisk, korytarzy, komór i chodników pozostałych po dawnym górnictwie tarnogórskim. Udało się to ostatecznie w 1976 r. dzięki Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Zrekonstruowane wyrobiska kopalni pochodzą z XVII i XIX w. W Komorze "Srebrnej", zachowanej w stanie pierwotnym, odtworzono stanowisko pracy gwarków. W głębi komory znajduje się unikalne małe jeziorko. W Komorze "Zawałowej" można zobaczyć olbrzymie głazy dolomitu, które obsunęły się ze stropu, tworząc zawał. W części centralnej komory znajdują się drewniane wózki z końca XVIII w. z załadowanym urobkiem. Szczególną atrakcją jest chodnik wodny o dł. 270 m, który pokonuje się łodziami.
Na powierzchni do dyspozycji zwiedzających są też m.in.: Muzeum Górnictwa i Skansen Maszyn Parowych. Zabytkową Kopalnię Srebra można zwiedzać codziennie od 9.00 do 15.00, a w sezonie (czerwiec-sierpień) w soboty i niedziele nieco dłużej - do 17.00. Trasa jest dostępna dla osób niepełnosprawnych - zaleca się wcześniejsze uzgodnienie przyjazdu (tel. 32 285 29 81).
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła Śląskie