Przyjechał do Warszawy w kwietniu 1918 r. jako wizytator apostolski mianowany przez papieża Benedykta XV. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został pierwszym nuncjuszem apostolskim w naszym kraju. Podczas pobytu w Polsce papież nadał mu godność tytularnego biskupa Naupactus (Naupaktos, wł. Lepanto - miasto w Grecji, port u wejścia do Zatoki Korynckiej). 28 października 1919 r. konsekrował go arcybiskup Aleksander Kakowski. Później, kiedy został już papieżem Piusem XI, mawiał, że jest polskim biskupem.
Warszawiacy zapamiętali to, że w sierpniu 1920 r., przed bitwą warszawską, kiedy prawie wszyscy przedstawiciele obcych państw w obawie przed bolszewicką nawałą opuścili Warszawę, nuncjusz papieski pozostał (gwoli prawdy należy dodać, że został także przedstawiciel Turcji). W 1921 r. Uniwersytet Warszawski nadał Achille Rattiemu tytuł doktora honoris causa, a w 1922 r. naczelnik państwa Józef Piłsudski odznaczył go Orderem Orła Białego.
W Warszawie są trzy tablice poświęcone nuncjuszowi Rattiemu. Pierwsza - na domu, w którym mieszkał, należącym do probostwa parafii św. Aleksandra przy ul. Książęcej, tuż przy pl. Trzech Krzyży. W zwieńczeniu ma tiarę papieską, klucze Piotrowe i herb.
Druga tablica znajduje się w lewej nawie Bazyliki Najświętszego Serca Jezusa przy ul. Kawęczyńskiej. Informuje o tym, że:
"J.S. Papież Pius XI/ pierwszy nuncjusz w
zmartwychwstałej Polsce
Jako arc. A. Ratti stojąc/na tem miejscu błogosławił
poraz ostatni wznoszonej
Bazylice D. 5 maja 1921 r."
Trzecia tablica znajduje się na Bielanach, na terenie dawnego klasztoru kamedułów. Pierwszy erem po lewej stronie, tuż przy wejściu, jest nazywany eremem królewskim, ponieważ w czasie wizyt na Bielanach zatrzymywali się w nim królowie Polski. W tym domku w 1919 r. mieszkał także nuncjusz Achille Ratti, przyszły papież Pius XI.
Jako Pius XI nadal utrzymywał z naszym krajem bliskie kontakty: w 1925 r. zawarł z Polską konkordat, a w 1938 r. dokonał kanonizacji bł. Andrzeja Boboli. Podobno też z jego polecenia w Grotach Watykańskich znajduje się kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej, a na ścianach kaplicy papieskiej w Castel Gandolfo, letniej rezydencji papieży, umieszczono sceny z dziejów Polski, m.in. malowidło przedstawiające tzw. cud nad Wisłą.