Po powstaniu listopadowym, kiedy Rosjanie fortyfikowali Warszawę, wydano pierwsze zakazy wznoszenia na przedpolu fortów budynków murowanych. W XIX w. powstawały więc domy drewniane, nie tylko parterowe, ale nawet wyższe, przypominające kamienice. W Warszawie zachowało się ich niewiele - wśród nich piętrowy dom z gankami wejściowymi od podwórka przy ul. Biruty 18 na Targówku, tuż obok bramy cmentarza żydowskiego. Budynek "zagrał" kiedyś w filmie - tu mieszkał i prowadził tajne wykłady profesor Dąb-Rozwadowski z serialu Alternatywy 4.
Od kilkudziesięciu lat mówi się, że budynek ma być rozebrany, w tym miejscu planowana jest druga jezdnia ulicy św. Wincentego. Podobna drewniana 120-letnia "kamienica", ze zdobnymi obramieniami i daszkami, stoi przy ul. Kawęczyńskiej 26, w sąsiedztwie zajezdni tramwajowej.
Przy ul. Środkowej 9 na Nowej Pradze warto zobaczyć charakterystyczny parterowy budynek o wyglądzie wskazującym na wpływy rosyjskie. Pomalowaną na brązowo fasadę zdobią białe okienne obramienia i fantazyjnie wycinane szczyty. Pierwotnie mieścił się tu sąd grodzki. W 1933 r. znalazło tutaj siedzibę ognisko wychowawcze, założone przez harcerza Kazimierza Lisieckiego "Dziadka". Na parterze znajdowały się sale lekcyjne, a na poddaszu sypialnie. Ognisko dla sierot i dzieci z ubogich rodzin wielodzietnych dało początek następnym tego typu placówkom w całej Warszawie i funkcjonuje do dziś.
Również murowane budynki Pragi mają ciekawe elementy drewniane. Atrakcją dla miłośników "gatunku" będzie z pewnością wiernie zrekonstruowana drewniana galeryjka na wysokości I piętra w 140-letnim piętrowym domu Róży Kwiatkowskiej przy ul. Ząbkowskiej 13. Od strony ulicy przywrócono stylowe okiennice. W budynku mieści się galeria antyków "Stara Praga".
Obok Bazaru Różyckiego, przy ul. Targowej 50/52, stoi najstarszy na Pradze zachowany dom mieszkalny - dom Rothblida. Wzniesiony w latach 1818-1819 jest wprawdzie murowany, ale na podwórku ma drewnianą galeryjkę. W oficynie stojącej na podwórzu odkryto w latach 90. zapomniane, częściowo zamalowane polichromie z czasów, gdy istniał tu żydowski dom modlitwy (w całym mieście przed wojną było ich ponad 400). Hebrajskie napisy informują, że bożnica powstała w 5694 r. według kalendarza żydowskiego, czyli w 1934 r. To jedyne zachowane na całym Mazowszu polichromie żydowskiego domu modlitwy. Na malowidłach widać m.in. grób biblijnej Racheli w Betlejem i Żydów modlących się pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie. W piwnicy odnaleziono pomieszczenie, gdzie Żydzi spożywali szabasowe posiłki. Wnętrza są na razie niedostępne dla zwiedzających. W 2010 r., po remoncie domów i oficyn, ma tu zostać otwarte muzeum Pragi.