Wybierając się na inscenizację największej bitwy kampanii wrześniowej organizowaną co roku w Brochowie, warto wcześniej odwiedzić Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Mieści się w centrum miasta, w dawnym klasycystycznym ratuszu z pierwszej połowy XIX w. Można tu zapoznać się z dokładnym przebiegiem bitwy, do której doszło w dniach 9-19 września 1939 r. Rozpoczął ją, początkowo pomyślnie rozwijający się, polski atak skierowany na Łęczycę i Łowicz. Zakończyły walki nad Bzurą w rejonie Sochaczewa i Witkowic, pozwalające nielicznym ocalałym jednostkom polskiego wojska wydostać się z niemieckich kleszczy i pomaszerować w kierunku Puszczy Kampinoskiej i Warszawy.
Wiele z wystawionych autentycznych egzemplarzy broni i oporządzenia pochodzi z darów ludności, która tuż po bitwie "zabezpieczyła" porzucony wojskowy sprzęt. Część zbiorów to efekt prowadzonych od lat prac poszukiwawczych. Są tu m.in.: polska armata przeciwpancerna "Bofors" kalibru 37 mm, moździerz kalibru 81 mm, kilka ciężkich karabinów maszynowych, karabin "Ur" - we wrześniu 1939 r. polska tajna broń przeciwpancerna, a także doskonale prezentujący się bojowy rower żołnierza kompanii kolarzy. Jest sporo broni strzeleckiej i drobniejszego sprzętu, mundury różnych polskich formacji wojskowych, pamiątki po dowodzących w bitwie generałach Stanisławie Grzmocie-Skotnickim i Romanie Abrahamie oraz kolekcja żołnierskich znaków tożsamości - tzw. nieśmiertelników.
Powojenny, radzieckiej produkcji ciężki sprzęt wojskowy (armaty, czołg i myśliwski MIG-21) wyeksponowano na placu na tyłach budynku.
Muzeum zaprasza w środy i piątki w godz. 10.00-15.00, w pozostałe dni w godz. 10.00-16.00 (w poniedziałki nieczynne).